História Halloweenu - ide naozaj o americký sviatok?
Čo by sme si počali, keby sme žili vo svete bez októbra? Podobnú otázku, ale trochu inú, si určite kládla aj Anne Shirleyová, známa ryšavá a nezbedná dievčina zo Zeleného domu. My sa dnes na tento mesiac pozrieme bližšie, konkrétne na jeden zo sviatkov, ktorý sa počas neho slávi, a o ktorom sa zakaždým vedie množstvo diskusií.
10. 10. 2023Október je mesiac hrajúci všetkými farbami jesene. Pripomína nám, že teplé letné večery sa skončili, vystriedala ich tajomná hmla. Spoločnosť priateľov na letných terasách sme vymenili za šálku teplého čaju a dobrú knihu. Okrem iného je to aj mesiac, na konci ktorého niektoré krajiny oslavujú Halloween. Mnohí s hnevom tvrdia, že je to americký sviatok, ktorému by sme u nás nemali dávať priestor. Je to ale naozaj tak?
Pôvod hľadajme v Európe
Pôvod tohto sviatku by sme nemali hľadať za veľkou mlákou, ale u nás doma, respektíve priamo v Európe, konkrétnejšie na Britských ostrovoch.
Práve tam, v čase, keď tento kúsok zeme obývali Kelti, sa slávil sviatok zvaní Samhain. Ten bol akýmsi označením konca leta a začiatkom zimy. Kelti okrem iného verili, že svety medzi živými a mŕtvymi sú si v tomto období veľmi blízke a mŕtvi tak môžu vstúpiť do sveta živých. Ľudia sa preto často obliekali do rôznych kostýmov a masiek, verili totiž, že práve takto sa pred zlými duchmi ochránia. Okrem iného sa uchyľovali k rôznym rituálom, medzi ktorými opäť nechýbajú rôzne úkony s ohňom, ktorý mal slúžiť na odplašenie zlých síl.
Ako to bývalo zvykom, tak po príchode kresťanov na toto územie, sa zo Samhaiu stal kresťanský sviatok, ktorý dnes poznáme ako Sviatok všetkých svätých a slávime ho 1. novembra. Halloween sa začal oslavovať v predvečer tohto sviatku, a tak získal názov „All Hallows Eve“, neskôr sa názov zmenil práve na Halloween.
V priebehu storočí sa sviatok rozšíril aj do iných kútov Európy, kde sa oslavoval rôzne. V niektorých krajinách zostávali verní jeho podstate, prezliekali sa do masiek a zúčastnili sa rôznych rituálov, zatiaľ čo v iných krajinách tieto dni venovali práve modlitbám a spomienkam na zosnulých.
Halloween v Amerike
Názor, že Halloween je americký sviatok, ktorý sa k nám do Európy dostal len preto, aby vymazal našu tradičnú spomienku na zosnulých, je teda mylný.
Na nový kontinent sa tento sviatok dostal až oveľa neskôr, v 19. storočí. Neprekvapivo ho tam priniesli práve írski a škótski prisťahovalci, ktorí v Amerike dodnes zanechali silnú stopu v podobe architektúry, zvykov a tradícií, medzi ktoré patrí aj Halloween.
Ako bolo zvykom, v Amerike si tento sviatok preonačili po svojom. Začali si zdobiť domy rôznymi strašidelnými postavičkami, pavučinami a všetkým možným, čo môže naháňať strach. Symbolom Halloweenu sa stali vyrezávané tekvice a deti oblečené v kostýmoch, ktoré chodia klopať na dvere susedov, aby získali sladkosti (tzv. trick or treat).
Jack-o'-lantern
V dnešnej dobe sa ako Jack-o'-lantern označujú práve spomínané vyrezávané tekvice, ktoré sa stali neodmysliteľnou súčasťou tohto sviatku. Vedeli ste ale o tom, že za týmto názvom sa skrýva veľmi zaujímavý príbeh?
Podľa jednej írskej rozprávky totiž ide o zlodeja Jacka. Toho naháňali dedinčania, pretože u nich v dedine kradol. Cestou stretne diabla, ktorého požiada o pomoc. Vraj keď sa ten zmení v mincu, ktorú Jack splatí svoju krádež a neskôr zmizne, dedinčania sa budú hádať a obviňovať navzájom, z čoho by mohol mať diabol ohromnú zábavu. Ten nakoniec súhlasí, premení sa na striebornú mincu a skočí Jackovi do peňaženky, kde sa ale už nachádza strieborný kríž, ktorý tiež Jack ukradol v dedine.
Vďaka tomu príde diabol o svoju moc a zostane uväznený v Jackovej peňaženke. Po niekoľkých rokoch ho nakoniec Jack prepustí na slobodu. Nie je to ale zadarmo, diabol musí Jackovi sľúbiť, že si nikdy nevezme jeho dušu. Diabol na túto dohodu pristúpi a keď neskôr Jack umiera, pre svoje hriechy sa, samozrejme, nemôže dostať do neba a vďaka diablovmu sľubu nemôže ísť ani do pekla.
Zostáva tak na akejsi ceste medzi svetom živých a mŕtvych, ktorá je pohltená temnotou. Diabol Jackovi daruje rozžeravený uhlík, ktorým si môže na temné cesty svietiť. Jack preto do repy, ktorá bola jeho obľúbeným jedlom, vyreže niekoľko otvorov a použije ju ako lampáš.
Príbeh vznikol v 18. storočí a má mnoho verzií. Každá končí rovnako, Jackova duša nemôže spočinúť, a tak je odsúdená na večné putovanie medzi dvoma svetmi.
Ako si užiť Halloween?
V dnešnej dobe už halloweenske párty nie sú takou raritou, ako to bývalo kedysi. Nekonajú sa len vo veľkých mestách, ale tento ekvivalent našich maškarných plesov sa postupne dostáva aj do menších miest, či na vidiek. Ak ste teda milovníkom spoločnosti a na podobnú párty sa chystáte, outfit si môžete vyskladať aj sami. Pomôcť vám k tomu môžu e-shopy Sinsay či AboutYou. Široký výber masiek určite nájdete aj na Wish či AliExpress.
Ak by ste tento večer chceli stráviť napríklad v kruhu svojich priateľov, zabavte sa pri nejakej strašidelnej spoločenskej hre. Určite nejakú nájdete na Albi, v sekcii párty hry. Okrem iného ponújakú aj halloweenske kostýmy. Ak by vás hranie hier nelákalo, spravte si popcorn a zapnite si nejaký horor. Na stránkach HBO MAX si budete mať z čoho vyberať.
V prípade, že podobné spoločenské udalosti neobľubujete a tento deň je pre vás rovnaký, ako každý iný, Halloween si môžete pripomenúť aspoň nejakou knihou. Najlepšie sú na to trilery, detektívky alebo knihy inšpirované skutočnými mysterióznymi príbehmi.