Prvý máj plný tradícií

1. 5. 2023 Katka
Prvý máj plný tradícií

Máj nám ponúka množstvo tradícií. Staršia generácia si určite spomenie na prvomájové pochody, červené vlajočky a posedenia v parku, ktoré potom nasledovali. Väčšina z nich je však prepojená práve s prírodou. My sa preto presunieme v čase o niečo ďalej. Na tejto ceste nás bude sprevádzať zvuk ľudových hudobných nástrojov, spev ozývajúci sa zo stovky hrdiel, veselý smiech malých detí, v nose nás pošteklí vôňa borovíc a trávy a na bosých nohách zas zanechajú stopy kvapky prvomájovej rosy.

Bozkávanie pod čerešňou 

Začneme zvykom, ktorý poteší najmä romantické duše. Prvomájové bozkávanie pod čerešňou už určite mnohí z vás skúsili a kto ešte nie, tak by to mal so svojou polovičkou rozhodne napraviť.

Kde sa však tento zvyk vzal a čo znamená? Predstavte si, praktizovali ho už starí Rimania. Tí videli význam skutočne vo všetkom. Samotný strom, čerešňa,  má vraj symbolizovať silu a rast. Naše staré mamy verili, že ak dievča dostane bozk pod čerešňou, zaistí jej to lásku po celý rok. Koľko pravdy sa v tejto povere skrýva a či vôbec nejaká, to sa pravdepodobne nikdy nedozvieme, ak však svoju nežnú polovičku pod takýto krásne rozkvitnutý strom zoberiete, určite tak nespravíte krok vedľa.

Rozkvitnutý strom Čerešňa

Stavanie májov 

S týmto zvykom ste sa už určite stretli. Prvého mája sa v dedinách a mestách, zväčša pred významnejšími budovami, objavia vysoké stromy so stužkami, takzvané máje. Tento zvyk má u nás dlhú a hlbokú tradíciu. Prvé písomné zmienky siahajú už do 15. storočia, vieme však, že už starí Rimania si na dvere pripínali konáriky zo stromov, ktoré mali ich a celú domácnosť ochrániť od všetkého zlého.  

Máje sa kedysi stavali v tichosti, pod rúškom noci. Mládenci takéto stromčeky postavili pred dvorom dievčiny, ktorej tak chceli dať najavo, že o ňu majú záujem. Slobodným dievkam, či starším stavali máje na znak úcty a ak sa v dedine náhodou nachádzala neprajnica, žiaden máj nedostala. Ozdobili ich stužkami alebo šatkami, ktoré mali priamo od samotných dievčat, ktoré si ich na konci mesiaca, počas veselice, museli odkúpiť naspäť. 

Strom Májka so stuhami a kostolnou vežou v pozadí

Tento zvyk však neskôr prestali schvaľovať zemepáni, ktorým sa nepáčilo, koľko dreva sa počas tejto tradície spotrebuje. Máje sa preto začali stavať už len striedmo, prevažne pred obecnými budovami, dnes sú to kostoly či obecné úrady. 

Na stavanie májov sa väčšinou používali brezy, smreky alebo jedle. Museli to byť silné a zdravé stromy. Kmeň sa očistil, nechával sa len dvojmetrový vrcholec. Práve ten sa ozdobil stužkami rôznych farieb. 

Iný kraj, iný mrav platí aj v tomto prípade. Zvyk stavania májov sa líši od toho, v ktorom regióne sa práve nachádzate. Táto tradícia má však všade jednu spoločnú črtu a ňou je práve zábava, ktorá je s ňou spojená. Ľudová hudba, tance a veselie, bez toho by to jednoducho nebolo ono.

Májové ohne

Noc z 30. apríla na 1. mája je jednou z najmagickejších nocí roku. Aspoň tak verili naši predkovia. K stavaniu májov nepochybne patria aj prvomájové vatry. Malé svetielka, ktoré sa v chotároch obcí rozhoreli krátko potom, ako sa na oblohe objavila prvá hviezda a horeli až do neskorého rána, kým aj posledný strážca neodpadol od únavy. 

Kde sa však tento zvyk vzal a prečo vlastne vznikol? Ľudia kedysi nevysvetliteľné veci pripisovali nadpozemským javom. Zlá úroda, umierajúce zvieratá, choré deti, nešťastie, ktoré sprevádzalo celú rodinu. Ak vás niečo takéto postretlo, nedajbože všetko naraz, zaručene to mali na svedomí práve temné sily. To, odkiaľ prišli, si naši predkovia vysvetľovali jednoducho, boli spolčené s diablom, odvekým nepriateľom človeka. Lenže ako proti takýmto bytostiam a mocnostiam bojovať? 

Vatra s ohňom uprostred lúky

Preskakovanie cez prvomájové ohne vás malo zbaviť všetkého zlého. Ešte predtým, než sa v ľuďoch pevne ukorenila viera, by sa tento zvyk mohol pokojne považovať za akýsi krst. Dym z ohňa vás mal prečistiť od všetkých neduhov a zla a vám sa tak v nasledujúcom roku malo dariť. Ak ste popol z tejto vatry nasypali na svoje pole, úroda mala byť hojná a zdravá. Zvieratá rovnako tak. Tie, ktoré sa narodili práve v túto noc, mali predpoklad silného zdravia. To platilo aj u ľudí. Deťom, ktoré sa narodili z 30. na 1. mája predpovedali šťastný a zdravý život. 

Táto noc sa často popisovala ako noc, kedy sa spájajú svety. Do toho nášho sa mohli dostať zaujímavé bájne bytosti. Gazdovia teda počas tohto večera chodievali naprieč dedinou a robili ohromný lomoz, aby ich odohnali. Najmä čarodejnice, ktoré podľa povier mali mať práve vtedy najväčšiu moc. 

Za čarodejnice boli väčšinou  označované ženy, ktoré sa veľmi dobre vyznali v bylinkách a mali liek temer na každý neduh. Tieto takzvané babice boli častokrát prvou voľbou a to aj napriek tomu, že dedinčania mali doktora za rohom. To sa, samozrejme, nepáčilo vyššie postaveným hodnostárom. Ak k tomu pripočítame fakt, že niektoré z bylín museli byť zbierané za určitých podmienok a masti sa tiež pripravovali špeciálne, čoskoro vznikli rôzne príbehy o tom, že tieto ženy chodia za splnu na čistinky, kde sa zúčastňujú rôznych sabatov a oslavujú na nich diabka. 

Pálenie slamených figurín malo práve tieto magické bytosti odradiť od toho, aby vstúpili do dediny a robili v nej neplechu. 

Náš tip: Na mnohých miestach už stavanie májov nie je takou tradíciou, ako kedysi. Ľudia však predsa tieto dni trávia so svojimi rodinami. Pri dobrom počasí je vhodným programom nejaký pekný výlet alebo rodinná grilovačka. Valachshop.sk je internetový obchod, ktorý ponúka rýdze slovenské výrobky. Nájdete tu aj skvelé mäso na rodinné posedie pri ohni, ktoré si môžete dochutiť rôznym korením. K poriadnej grilovačke patria aj chutné sladké dobroty. V širokej ponuke však nájdete aj oleje, mrazené výrobky, sušené huby, slovenský med a iné dobroty na váš stôl. 

Katka

Autor Katka

Na Orave dobre, na Orave zdravo - presne toto často počujeme z úst našej kolegyne Katky. Je vášnivou milovníčkou histórie a literatúry, preto sa niet čo čudovať, že zodrala už niekoľko párov tenisiek ako lektorka na Oravskom hrade. Okrem toho má rada dobré pivo a kvalitnú hudbu - na koncert Martina Garrixa je ochotná vycestovať aj stovky kilometrov. Doma ju teda často nenájdete a nepokúšajte sa o to hlavne v piatok večer.