Slovensko na lane: 4 tipy na najlepšie slovenské ferraty

"Slovensko na lane" je štvrtý zo série článkov so zaujímavými nápadmi na prebádanie našej krajiny. Vďaka týmto tipom sa dozviete, ktoré slovenské ferraty by ste minimálne raz za život mali navštíviť. Nechajte si poradiť od skúseného horského inštruktora. Prečítajte si naše odporúčania a spoznajte Slovensko na lane.

11. 6. 2023 Slovenský tím
Slovensko na lane: 4 tipy na najlepšie slovenské ferraty

Chystáte sa s nami objaviť Slovensko na lane? Nezabudnite, že sme pre vás pripravili aj článok, kde sme splavili niekoľko slovenských riek. Prečítajte Slovensko po vode: 4 tipy na splavy. A ak sa na veci radšej dívate z iného uhla pohľadu (napr. z hora), máme pre vás článok Slovensko z neba: 4 tipy na spoznávanie Slovenska z oblohy. V prípade, že vás fascinujú historické železnice alebo plánujete rodinku zobrať na výlet, nechajte sa inšpirovať článkom Slovensko z koľajníc: 4 tipy na výlet historickým vláčikom.

Čo znamená "via ferrata"?

Slovné spojenie via ferrata je talianskeho pôvodu a v doslovnom preklade znamená “železná cesta”. Názov to je naozaj presný, pretože ferrata skutočne symbolizuje cestu, ktorá je zaistená železom, resp. oceľovým lanom.

Július Stančok

Na odborné poradenstvo sme si pri tomto článku pozvali naozajstnú kapacitu - Jula Stančoka z Climbing.sk. Jeho pracovné nasadenie (zavesenie?) je naozaj pestré - je kvalifikovaným inštruktorom skalného lezenia a lezenia na umelej stene, tiež je trénerom športového lezenia, horolezcom a skialpinistom... Fúúúha, viete si predstaviť, koľko leukoplastov ročne použije? 

Čo o via ferratách hovorí inštruktor lezenia? 

Lezenie po zaistených cestách typu via ferrata je určite výbornou zábavou, pri ktorej si človek precvičí celé telo, užije si krásne výhľady a tiež trochu adrenalínu. Je ale potrebné byť pre túto aktivitu správne vybavený a tiež vedieť vybavenie správne používať. Pre pohyb na via ferrata je potrebný sedací a hrudný horolezecký úväz, ferratový tlmič, odsedávacia slučka s karabínou s poistkou, prilba, primeraná obuv (podobne ako na turistiku) a tiež rukavice, aby sa predišlo poraneniu rúk o istiace lano alebo ich oderu.

► Mnohí lezci podceňujú potrebu použitia hrudného úväzu a pri pohybe na ferrate používajú len kombináciu sedacieho úväzu a tlmiča pádu. Treba si ale uvedomiť, že použitie kombinácie sedacieho a hrudného úväzu výrazne zvyšuje bezpečnosť v prípade pádu, nakoľko lepšie rozloží pádovú energiu a zabraňuje prevráteniu dole hlavou. Kedže cesty via ferrata sú rôznych obtiažností (od najľahších kategórie A až po najťažšie kategórie F), túto aktivitu si môže vyskúšať skutočne takmer každý, stačí priemerná fyzická zdatnosť a chuť. Aj keď má niekto hneď na začiatku pocit, že z neho bude zdatný lezec, určite je potrebné začať od najľahších ferrát a až postupne skúšať cesty vyššej obtiažnosti. 

Ubytujte sa v okolí

► Každému začiatočníkovi odporúčame absolvovať prvú návštevu ferraty s kvalifikovaným inštruktorom a naučiť sa, ako sa na ferrate správne pohybovať a ako používať všetko potrebné vybavenie. Tieto služby poskytujú horolezecké školy, inštruktori horolezectva, horskí vodcovia a horskí sprievodcovia. Inštruktor počas výcviku vysvetlí ako sa po ferrate pohybovať bezpečne a efektívne, cieľom je, aby kurzista po absolvovaní kurzu mohol ísť na ferratu kedykoľvek v budúcnosti samostatne. Okrem základných kurzov sú k dispozícii tiež kurzy pre skúsenejších ferratistov, ktorí chcú bezpečne zvládať aj pohyb po náročnejších ferratách v horách. Tieto kurzy sú zamerané tiež na niektoré horolezecké techniky, ako je zlaňovanie, či základy kamarátskej pomoci a záchrany v prípade úrazu spolulezca.

► Ja osobne sa horolezectvu venujem už viac ako 20 rokov. Ostatných 6 rokov pôsobím ako horolezecký inštruktor v horolezeckej škole Climbing.sk. a tiež v Horolezeckom klube IAMES Ružomberok. Občas sa pri našej práci samozrejme stretávame aj s rôznymi kuriozitami, nie vždy sú však úplne úsmevné. Pred pár rokmi sme napríklad pri ferratovom kurze stretli pána, ktorý nepatril do našej skupiny a namiesto ferratového tlmiča používal dve statické horolezecké slučky. V tomto prípade by už aj pri malom páde hrozilo ťažké zranenie. Keď sme ho na to upozornili, jeho argumentom bolo, že on ferratový tlmič nepotrebuje, lebo na ferraty predsa nechodí často."

Poistenie ČSOB

1. Skalka pri Kremnici

Skalka je jedným z najobľúbenejších miest pre horolezcov a milovníkov adrenalínu. Je známa svojou úchvatnou via ferratou, ktorá poskytuje nezabudnuteľný zážitok a výzvu pre všetkých, ktorí sa odvážia vyskúšať túto jedinečnú horolezeckú aktivitu.

Na Skalke pri Kremnici bola postupne od roku 2017 vybudovaná rôznorodá a rozsiahla sieť via ferratových trás, ktoré sa stali jedinečnou turistickou atrakciou. V roku 2019 sa k existujúcim via ferratám pridali ďalšie atraktívne prvky, ktoré ešte viac obohatili toto miesto. Ide napríklad o 80 m dlhý lanový most, ktorý je najlhším mostom takéhoto charakteru v strednej Európe. Samotná Via Ferrata Komín má až 5 ferratových ciest a viac detailov sa dočítate na stránke Skalky. Rovnako tu nájdete aj Via ferratový svet s najťažšou ferratou na Slovensku. Tešiť sa môžete tiež na 30 m miniferratu, lanovú sieť, či na výhliadku Titanic.

Via Ferrata

Predtým, než sa pustíte na via ferratu na Skalke, je dôležité sa správne pripraviť. Nevyhnutnou súčasťou je vhodná horolezecká výstroj, ktorá zahŕňa helmu, sedák, ferratové popruhy a vhodné horolezecké topánky. Je dôležité mať aj základné horolezecké schopnosti a znalosti, ako je správne používanie ferratovej výstroje a techník pohybu po via ferrate. Pri lezení je nevyhnutné dodržiavať pravidlá bezpečnosti a pokyny poskytnuté prevádzkovateľom.

Skalka ponúka všetko, čo si horolezec môže priať - úžasné scenérie, výzvu a bezpečnosť. Je miestom, ktoré láka horolezcov zo všetkých kútov sveta. Jej fascinujúca via ferrata ponúka neopakovateľný zážitok a výzvu pre všetkých, ktorí túžia po dobrodružstve a adrenalíne.

2. Priečne sedlo

Via ferrata Priečne sedlo, ako už názov napovedá, prechádza cez rovnomennú turistickú trasu, ktorá je považovaná za jednu z najobtiažnejších trás, ktoré môžu využívať aj bežní turisti. Chodník, ktorý spája Malú a Veľkú Studenú dolinu, má žlté značenie a už od roku 2013 je obojsmerný. Prvý prechod touto trasou sa uskutočnil už v roku 1846 a prvý zimný prechod o niekoľko rokov neskôr, v roku 1911.

Klub slovenských turistov otvoril ferratu 19. augusta 2021. Stala sa tak štvrtou via ferratou na Slovensku a to s dĺžkou 430 metrov. 

Via Ferrata

Ferrata Priečne sedlo je jednosmerná, vedie teda z Malej Studenej doliny, od Téryho chaty, až do Veľkej Studenej doliny, čiže k Zbojníckej chate a tiahne sa popri pôvodnej turistickej trase, pri pôvodných reťaziach, ktoré tam boli nainštalované predtým. 

Aj keď sprvu chceli, aby mala ferrata podľa Schallovej stupnice obtiažnosti obtiažnosť C, nakoniec jej udelili obtiažnosť A - tú najjednoduchšiu. Na jej využitie samozrejme potrebujete ferratový set. Ten pozostáva z prilby, ferratovej brzdy a sedacieho úväzu. Ak ho nemáte, využite turistickú trasu s reťazami. Výstup touto trasou vám celkovo zaberie 9 hodín, hore aj dole. Vyhraďte si preto na to celý deň. Vyrazte skoro ráno, aby sa vyhli prípadným búrkam z tepla. Obmedzenia na tejto trase platia od 1. novembra do 15. júna. 

Vo najvyššie položenej časti si môžete užiť výhľady do Malej, ale i Veľkej Studenej doliny. Ferrata sa navyše nachádza 15 výškových metrov nad Priečnym sedlom, zo smeru na Širokú vežu.

3. Dve veže

Ak ste horolezec alebo milovník adrenalínových aktivít, nemali by ste si nechať ujsť jedinečnú príležitosť navštíviť ferratu Dve veže na Liptove. Nachádza sa v krásnom horskom prostredí pri Liptovských Revúcach a ponúka nezabudnuteľný zážitok pre každého, kto sa odváži vyštverať sa na vrchol vápencovej skaly. Výhľad z vrcholu je odmenou za vašu snahu, ponúka totiž panoramatický pohľad na okolité vrchy Nízkych Tatier, Veľkej Fatry a tiež na Národné parky Veľká Fatra Nízke Tatry, ktoré oddeľuje rieka Revúca.

Ide o populárnu atrakciu, ktorá kombinuje horolezectvo s ferratovým štýlom lezenia. Ferrata je zabezpečená oceľovými lanami, ktoré vám poskytujú istotu a umožňujú vám postupovať po stene bezpečne. Je to skvelý spôsob, ako si vychutnať krásu hôr a zároveň si vyskúšať adrenalínový zážitok. Ferrata Dve veže je vhodná pre stredne pokročilých až skúsených horolezcov. Trasa je pomerne náročná a vyžaduje si istú mieru fyzickej kondície a zručnosti. 

Náučný chodník a zaistenú cestu môžete využívať v období od 15. 6 do 31. 1. od východu slnka až do západu slnka. Ferrata pozostáva z 3 skalných veží - jedna je menšia a dve väčšie sú prepojené lanovými mostami. Prevýšenie jednotlivých ciest je od 20 do 70 m v nadmorskej výške približne 800 m.n.m. Trasy sú rozdelené na ľahšie a náročnejšie, podľa stupňov B, C a C/D a celkovo je ich až 9. Súčasťou ferraty je aj náučný chodník s informačnými panelmi, ktoré sú plné najrôznejších zaujímavostí.

Ferrata Dve veže

Pri plánovaní výletu na ferratu Dve veže je dôležité mať správne vybavenie. Ferrata je zabezpečená oceľovými lanami, no odporúča sa používať ferratový set, ktorý zahŕňa sedák, karabíny, tlmič pádu a lano. Tiež by ste mali mať vhodnú horolezeckú obuv, prilbu a rukavice na ochranu rúk. Ak si chcete vyskúšať ferratu Dve veže, odporúča sa kontaktovať miestneho sprievodcu alebo horolezeckú školu, ktorá vám vie poskytnúť potrebné inštrukcie a rady. Je dôležité rešpektovať pravidlá bezpečnosti a dodržiavať pokyny skúsených profesionálov.

Ferrata Dve veže je nielen zábavnou a adrenalínovou aktivitou, ale aj skvelým spôsobom, ako prekonať svoje hranice a získať nové sebavedomie. Je to skúsenosť, na ktorú nezabudnete a ktorá vás priblíži ku kráse a vzrušeniu horolezectva. Takže ak hľadáte adrenalinový zážitok a nevšedný výlet, ferrata Dve veže na Liptove je tou správnou voľbou. Pre viac informácií navštívte stránky Gothal.sk.

4. Martinské hole

Ak sa rozhodnete navštíviť Martinské hole, nezabudnite si naplánovať výlet na jednu z najobľúbenejších ferrát v oblasti - ferratu "Hrebeňom Martinských hôl". Táto trasa vám ponúka vzrušujúce lezenie po oceľových lanách a kovových stupienkoch cez strmé skalné steny a hrebeň s úchvatnými výhľadmi.

Dôležité: Ferrata HZS Martinské hole sa rozdeľuje v hornej polovici na dva varianty. Ľavá strana je menej náročná a patrí do kategórie obtiažnosti B. Trasa, ktorá pokračuje roklinou vpravo prekonáva Veľký vodopád má obtiažnosť kategórie C. Chodník je tento rok prístupný od 1. júna do 15. septembra a od 1. novembra do 15. apríla.

Počas ferraty budete mať možnosť prekonať rôzne lezecké úseky, vrátane visiacich mostíkov a exponovaných častí, čo vám prinesie ten pravý pocit dobrodružstva. Výhľady na malebné prostredie Martinských hôl a okolitých hôr vás budú sprevádzať po celú cestu, čo všetkým návštevníkom zaručene vyčarí úsmev na tvári.

Martinské hole sú ideálnym miestom pre ferratových nadšencov a horolezcov. Ferrata HZS Martin, ako znie jej oficiálny názov, je dobre značená a má rôzne úrovne obtiažnosti, takže si môžete vybrať tú, ktorá najlepšie vyhovuje vašim schopnostiam a skúsenostiam. Bezpečnosť je vždy na prvom mieste, a preto je výstup na ferrate povolený len s vhodným výstrojom a v prítomnosti skúsených sprievodcov. Nezabudnite preto, že vstup je možný len s ferratovým setom (prilba, sedák, tlmič pádov, rukavice).

Martinské hole ponúkajú nielen adrenalinovú ferratu, ale aj iné aktivity pre milovníkov prírody. Po výstupe si môžete užiť prechádzku po vrchole, kde vás čakajú útulné horské chaty a občerstvenie s miestnymi špecialitami. Môžete sa vydať na turistické trasy, ktoré vedú k nádherným vodopádom a scénickým výhľadom. Martinské hole ponúkajú aj cyklotrasy a možnosti pre bežkárov v zimných mesiacoch.

Potreby na lezenie

Vstup na ferratu nie je spoplatnený, pokiaľ teda máte vlastný výstroj, dobrodružstvo vás nebude stáť vôbec nič. Pokiaľ výstroj nemáte, môžete si ho zapožičať napríklad v Penzióne Ferrata, ktorý je zároveň štartovacím bodom.

Vydať sa na ferratu na Martinské hole znamená ponoriť sa do nádherného horského prostredia a zažiť pocit slobody a adrenalínu. Nechajte sa strhnúť dobrodružstvom a objavte krásy tejto fascinujúcej destinácie, ktorá vám prinesie neopakovateľné zážitky a okamihy blízko prírody.

Slovenský tím

Autor Slovenský tím

Slovenská Plná Peňaženka pozostáva z Alžbet, Katky a Petra. Túto trojicu nespája len silné pracovné nasadenie, ale aj geografická príslušnosť - všetci sú zo stredného Slovenska. Peťo je zo Zvolena, preto správne tušíte, že je fanúšikom hokeja. Katka sa podľa Google štatistiky najčastejšie vyskytuje na Orave, v neďalekej dedinke pri Oravskom hrade. Na hrade mimochodom vo voľnom čase aj sprevádza rovnako ako tretia tretina našej cashbackovej úderky Alžbet.