Slovensko s korbáčom v ruke: 4 tipy na veľkonočné výlety

Veľká noc je za rohom a s ňou sa okrem sviatkov, spájajú aj Veľkonočné prázdniny. Jarné sa skončili len nedávno a vy už neviete, kam by ste vzali svoje deti, aby sa doma nenudili, ale zároveň by ste tento čas radi využili aj na tvorenie spoločných zážitkov, ktoré môžu neskôr poslúžiť ako milé rodinné príhody?

21. 3. 2024 Katka
Veľká noc na Slovensku

V takom prípade ste na správnom mieste. Na Plnej Peňaženke sa vám v pravidelne nepravidelných intervaloch snažíme prinášať rôzne tipy na výlety, najčastejšie po Európe alebo po Slovensku. Dnes sa opäť pozrieme na našu domovinu. 

Ak by sa v tomto článku nenašlo nič pre vás, nezúfajte. Môžete sa inšpirovať našimi staršími článkami, ktoré pre vás pripravil náš tím. Môžete si vybrať jednu zo štyroch jaskýň, ktoré nás zaujali, prípadne sa môžete previesť na jednej z historických železníc. Na ferraty aj splavovanie je ešte trochu priskoro, ale výlety na koňskom chrbte sú zaujímavé v každom počasí. Na prelet balónom je síce trochu zima, ale týmto článkom sa môžete inšpirovať pre blížiace sa letné dni. 

1. Nitriansky hrad

Nitriansky hrad

Nitriansky hrad, jeden z najväčších hradných komplexov na Slovensku, sa nachádza - ako už názov napovedá, v meste Nitra, pod výbežkom známeho kopca Tribeč. Kedysi sa jeho priestory rozprestierali na celom hradnom kopci nad mestom, zaberal teda plochu zhruba osem a pol hektára. 

Prvé písomné zmienky o pôvodnom hradnom komplexe siahajú už do roku 871. Spomínína sa v nej známe knieža Pribina, spoločne so svojou stavebnou činnosťou. V čase Veľkej Moravy tieto priestory využíval aj známy Svätopluk. Nitra sa úzko spája aj s pôsobením Cyrila a Metoda. 

V priebehu stáročí sa majitelia hradu a jeho samotné postavenie menilo v závislosti od mocenských bojov, ktoré prebiehali v krajine. Dnes tv rámci hradného komplexu môžete navštíviť aj Katedrálu sv. Egídia z 11. storočia, ktorá je považovaná za jednu z najstarších katedrál v rámci Slovenska. 

Súčasťou hradného komplexu sú aj staré hradby, ktorých prehliadka vás zavedie hlbšie do histórie. Okrem iného sa tu nachádza aj hradná veža, ktorá poskytuje tie najkrajšie výhľady na samotné mesto.

2. Mesto Kremnica

Mesto Kremnica

Kremnica je historické mesto na strednom Slovensku, známe pre svoje bohatú banskú a mincovnícku tradíciu. Jeho história siaha až do stredoveku a je úzko spätá s ťažbou zlata a mincovníctvom.

Mesto Kremnica vzniklo v 13. storočí, keď uhorský kráľ Belo IV. prišiel s myšlienkou vytvoriť na tomto mieste mincovňu, využívajúc bohaté zásoby zlata v okolí. Vďaka svojmu strategickému umiestneniu sa Kremnica stala jedným z najvýznamnejších banských a mincovníckych centier v stredoveku.

Počas svojej histórie Kremnica zažila obdobie rozkvetu, ale aj obdobie úpadku. V 14. a 15. storočí bola kremnická mincovňa jednou z najvýznamnejších v Európe a jej mince boli známe pre ich kvalitu a spoľahlivosť. V 16. storočí však ťažba zlata začala upadať a mesto začalo strácať na dôležitosti.

V modernej dobe sa Kremnica stala populárnym turistickým cieľom, ktorý láka návštevníkov svojou historickou atmosférou a architektúrou. Niektoré z najzaujímavejších pamiatok a atrakcií mesta zahŕňajú Mincovňu, ktorá bola založená v 14. storočí a je jedným z najstarších mincovníckych závodovov a v súčasnosti jedinou takouto starou, ale stále fungujúcou mincovňou v celej strednej Európe. Ponúkajú tu prehliadky, aj ukážky mincovníctva. 

Navštíviť môžete aj Kremnický hrad, nachádzajú sa nad mestom. Ponúka krásne výhľady nielen na Kremnicu, ale aj jej okolie. Kostol svätej Kataríny je zas jedným z najvýznamnejších kostolov v meste. Táto gotická stavba je známa práve vďaka svojej krásnej architektúre a pozostatkom histórie.

3. Skanzen Bardejov

Bardejov

Skanzen v Bardejove je unikátne múzeum pod holým nebom, nachádzajúce sa v meste Bardejov na východnom Slovensku. 

Skanzen  bol založený v roku 1965 s cieľom zachovať a prezentovať tradičnú slovenskú dedinskú architektúru, remeslá a kultúru. Nachádza sa v krásnom prírodnom prostredí a pozostáva z viac ako 20 historických drevených domov, ktoré sú typické pre rôzne regióny Slovenska.

Každý dom v skanzene predstavuje určité obdobie a regionálny štýl, čo umožňuje návštevníkom pohľad do minulosti a kultúry Slovenska. Okrem domov tu nájdeme aj rôzne ľudové remeslá, ako sú tkáčstvo, kováčstvo, keramika a výroba tradičných ľudových nástrojov.

Skanzen v Bardejove je dnes populárnym turistickým cieľom, ktorý ponúka návštevníkom autentický pohľad na slovenskú dedinskú kultúru a život v minulosti. Je to skvelé miesto na prechádzky, fotografovanie a objavovanie tradičných remesiel a architektúry Slovenska.

4. Vrbické pleso

Vrbické pleso

Vrbické pleso sa nachádza v nadmorskej výške 1 362 metrov nad morom, v nádhernom horskom prostredí. Prístup k jazeru je možný z viacerých miest v okolí, ako napríklad zo sedla Ďumbier alebo z obce Bystrá.

Jazero má približne dĺžku 100 metrov a šírku 70 metrov, pričom jeho maximálna hĺbka dosahuje až 2,5 metra. Je obklopené zelenými lúkami a hustými borovicovými lesmi, čo mu dodáva pôvabnú atmosféru.

Okolie jazera je domovom pre rôzne druhy rastlín a zvierat, vrátane vzácnych druhov vtákov a endemických rastlín, ktoré sa vyskytujú len v tejto časti Nízkych Tatier.

Okrem turistiky a prechádzok môžete pri Vrbickom plese vychutnať aj piknik, ak vám samozrejme vyjde počasie alebo si posedieť na jeho brehu a užívať si pokojné prostredie. V zime je jazero obľúbeným miestom pre korčuľovanie na ľade.

Katka

Autor Katka

Na Orave dobre, na Orave zdravo - presne toto často počujeme z úst našej kolegyne Katky. Je vášnivou milovníčkou histórie a literatúry, preto sa niet čo čudovať, že zodrala už niekoľko párov tenisiek ako lektorka na Oravskom hrade. Okrem toho má rada dobré pivo a kvalitnú hudbu - na koncert Martina Garrixa je ochotná vycestovať aj stovky kilometrov. Doma ju teda často nenájdete a nepokúšajte sa o to hlavne v piatok večer.