Garmin vs. Suunto. Testovali sme nové smart hodinky Suunto 7 a vôbec sme ich nešetrili.

22. 5. 2021
Garmin vs. Suunto. Testovali sme nové smart hodinky Suunto 7 a vôbec sme ich nešetrili.

Celkové hodnotenie

Počet hviezdičiek: 4,0 / 5

 

Dnešná recenzia nie je pre žiadnych začiatočníkov, ale pre skutočných športovcov. Na trhu sú nové smart hodinky Suunto 7 a náš kolega Honza ich vyskúšal medzi prvými. Ako hlavného protihráča si zvolil Garmin Vivoactive 4, no nové sedmičky občas porovnával aj so smart hodinkami Fitbit alebo Apple Watch. Smart hodinky Suunto 7 si zaobstaráte v e-shope Smarty, ktorý nám dal možnosť ich otestovať. 

 

Niečo málo o smart hodinkách

Každý kto sa začne trochu hýbať, chce mať všetko zmerané a postupne vidieť svoj progres. Najjednoduchšie je stiahnuť si do mobilu aplikáciu ako Sportactive, a pretože vás od telefónu nikto neoddelí, tak vám prístroj vďaka GPS všetko zaznamená a zobrazí. Len to trochu zožerie energiu batérie, nemeria tep a ak chcete priebežné informácie, tak musíte telefón stále loviť vo vrecku.

Zaujímavým variantom je určite fitness náramok. Malý náramok, čo všetko meria a dnes vám toho aj veľa zobrazí. Väčšinou sú lacné, ale chýba im GPS. Stále sa musíte spoľahnúť na sledovanie polohy v mobile. A potom začnete premýšľať o náramku s GPS, alebo rovno o smart hodinkách.

Samozrejme, smart hodinky môžu vyzerať pekne, majú super funkcie a je možné s ich pomocou platiť alebo aj telefonovať. Lenže ak naozaj športujete a prišli ste až sem, tak už určite viete, aké dáta a funkcie od športových hodiniek očakávate. Budete chcieť dobrú výdrž batérie, hodnotné informácie a bude vás  zaujímať presnosť nameraných dát.

V túto chvíľu pravdepodobne objavíte značky Garmin a Suunto. Teda ak ste sa nepozreli o niečo skôr. Alebo vás nezviedol atraktívny dizajn od Apple alebo napríklad Samsungu

 

Kto nepozná Suunto, ten je ešte začiatočník

Domov značky Suunto nájdete vo Fínsku a jej história siaha až do roku 1936. Dnes je táto značka súčasťou Amer Sports kde patrí aj Salomon, Atomic alebo Wilson. Športovci majú výrobky Suunto často spojené s prístrojmi pre potápačov, kompasy, ale aj s inteligentnými hodinkami s mapami a ďalšími funkciami pre extrémne športy.

Firma svoje produkty neustále inovuje a svoje smart hodinky sa rozhodla spojiť s aplikáciami spoločnosti Google. Najvyššia rada hodiniek má v názve číslo 9, ale aj napriek tomu, že dnes recenzujeme Suunto 7, máme v rukách TOP produkt s veľmi dobrými funkciami, meraním a mapami

 

► Smart hodinky Garmin motivujú k výkonu 

Garmin je výrazne mladšia značka a jej cesta ku smart hodinkám bola úplne iná. Spoločnosť sa totiž zamerala na výrobu GPS nevojenských zariadení, napríklad do leteckého alebo námorného priemyslu a tiež športovej oblasti. Táto americká spoločnosť sa tak dostala okrem iného aj k vývoju smart hodiniek s využitím navigačných technológií. Je teda logické, že hodinky od Garminu majú jednu z najpresnejších určovaní polohy.

Garmin hodinky majú nielen špičkové merania, ale tiež schopnosť zabaviť užívateľa. Komunita užívateľov sa rýchlo rozrastá a Garmin našiel fungujúci spôsob, ako ich neustále motivovať k aktivite. Vďaka hernému faktoru v aplikácii, rôznym výzvam, hodnoteniam, ale aj online tréningu je veľmi ťažké rozhodnúť sa pre prípadnú zmenu značky. Hodinky majú veľmi vysokú kvalitu, presnosť, zábavu, prepojenie s priateľmi a v prípade Vivoactive 4, aj výdrž. Takže nie je veľa dôvodov k zmene, pokiaľ už Garmin vlastníte. 

 

Porovnanie funkcií Suunto 7 a Garmin Vivoactive 4

Vo svojom úvode som spomínal, že sa pokúsim porovnať oba modely aj s ďalšími hodinkami. Najskôr si ale v niekoľkých vetách uveďme základnú charakteristiku. Vivoactive 4 sú skutočne dobré hodinky, majú niekoľko meraní, veľmi dobrú výdrž a zábavnú aplikáciu. Keď som na ne prechádzal z hodiniek Fitbit, nebol som až tak nadšený. Fitbit mali výrazne iné výsledky meraní. Ukazovali menej kilometrov, ale oveľa viac krokov. Mali aplikáciu, ktorá oveľa lepšie zobrazovala dáta a hodinky aj aplikáciu bolo veľmi jednoduché nastaviť tak, ako som potreboval. Boli pre mňa užívateľsky jednoduchšie a prehľadnejšie.

Smart hodinky Garmin mi oproti Fitbitom ukázali pri základných aktivitách viac kilometrov. To ma priviedlo k potrebe zmerať výsledky mojich obľúbených Fitbit s veľkou históriou dát, o ktoré som nechcel prísť, s GARMIN, ktoré možno merajú presnejšie. Tu je prvé porovnanie behu.

 

 

Značka

Fitbit

Garmin

Aplikácia Sportactive

Vzdialenosť

3,97 km

4,18 km

4,04 km

Tempo

7:27 min/km

7:04 min/km

7:21 min/km

Kroky

4 528

4 484

-

Kalórie

345

377

331

  

Takže rozdiel v kilometroch medzi Fitbit a GARMIN bol 210 metrov na 4 km. To je okolo 5%, čo nie je málo. Najmä, ak sa chystáte na preteky polmaratónu alebo maratónu. Lenže, kto meria správne? Jediná šanca, ako to porovnať, bolo vyraziť niekam, kde je vzdialenosť presne zmeraná. To v prírode nenájdete, takže je nutné bežať na štadióne alebo v meste na označenom okruhu. Tam však zistíte, že sa rozdiely takmer stratíia. Jednoznačne vďaka lepšej dostupnosti signálu GPS. 

 

Ďalším konkurentom je Apple Watch Series 6

Bol som teda veľmi zvedavý, aké hodnoty nameria nové Suunto. Budem o tom písať nižšie, ale už teraz môžem povedať, že pri väčšine aktivít sa rozdiel v meraní vzdialenosti medzi Suunto a hodinkami Garmin takmer neprejavil. V čom sú teda Suunto iné? Koncept Suunto 7 je založený na prepojení s aplikáciami Google a presným meraním. Keď spomínam aplikácie Google, tak sa dostávam do iného sveta a Garmin Vivoactive 4 tu nedokáže nijako konkurovať. Je preto na čase nájsť iného protivníka - smart hodinky Apple Watch Series 6 40mm.

Apple stavil na to, že hodinky budú prepojené s aplikáciami a budú umožňovať platby, volanie, vybavovanie e-mailov a pod. Nyvyše ešte aj veľmi dobre vyzerajú. Avšak, športové funkcie a merania výrazne zaostávajú.

Nové Suunto 7 sú kompletne prepojené s Google, je v nich nainštalovaný operačný systém Wear OS by GoogleTM. Už pri prvom spustení a inštalácii aplikácie vedú užívateľa tak, aby si s hodinkami rovno prepojil svoj Google účet vrátane kalendára, kontaktov, obchodu Play, počasia, prekladača alebo aplikácie Fit. Vzhľadom k veľkému úložisku je možné pridať si niekoľko partnerských služieb ako sú aplikácie Strava, Nike Run pod. Navyše majú Suunto 7 prepojenia s mapami, ktoré je možné mať stiahnuté v hodinkách offline.

Chváliť by som mohol určite ďalej, ale všetko nie je tak ružové, ako sa zdá. Dve zásadné vlastnosti sa autorom veľmi nevydarili. Tou prvou je veľkosť hodiniek a case. Sú takmer dvakrát také veľké ako Vivoactive alebo Apple. Pri športe vám neraz nepríjemne zatlačia na zápästie a na ruke ich stále cítite. Poviete si, že sú tak veľké kvôli úložisku a batérii. Lenže batéria je ten druhý a podstatný nedostatok.

Nové Suunto 7 majú batériu, ktorá takmer nič nevydrží. Aj keď nemáte dni plné aktivít, batéria vydrží maximálne 2 dni. Pri predstave, že sa chystáte na víkendovú túru do hôr a viete, že bez nabíjačky sa hodinky konca víkendu nedočkajú, tak sa mi ich vôbec nechce brať so sebou. Pokiaľ si nechám výstup na kopce trackovať a budem využívať integrované super mapy, tak sa v nedeľu budem musieť v prírode orientovať len podľa slnka alebo nejakého mraveniska. Nabíjačka sa s hodinkami prepojí oveľa ľahšie ako u Garmin, ale samotné nabíjanie trvá neskutočne dlho. Celé to pripomína spomínané Apple Watch, kde batéria reálne vydrží tiež maximálne 2 dni,  no tie aspoň vyzerajú veľmi elegantne.

 

Aplikácie do mobilu a synchronizácie

Apple, Fitbit, Garmin alebo Suunto. Pri všetkých sú k dispozícii aplikácie so zaujímavými funkciami. U Fitbit sa asi zorientujete najrýchlejšie, u Garminu máte podrobný prehľad o svojom zdraví a výkone a aj u Suunta vás potešia niektorými peknými vychytávkami. Napríklad, možnosť vybrať si z veľkého množstva aktivít. Suunto má desiatky aktivít vrátane loptových hier už v základe. Pri GARMIN si ich v aplikácii musíte stiahnuť, prípadne dokúpiť od externých vývojárov.

Ďalšou vychytávkou sedmičiek je možnosť nastaviť si trasy v mapách. Buď si ich naklikáte od základu, alebo si to dáte ako challenge trasy, ktoré ste kráčali predchádzajúci deň. Ďalšou zaujímavosťou je teplotná mapa, ktorá vizuálne ukazuje, kde svoje aktivity najčastejšie realizujete. Ďalšiou naozaj veľmi peknou funkciou sú dáta vizualizované priamo na mapách. Môžete sa pohybovať na grafe, sledovať, kde ste mali najvyššiu rýchlosť alebo tep a miesto v grafe, na ktorom sa práve nachádzate a zobraziť v trase na samotnej mape. 

 

Porovnanie merania chôdze: Suunto vs. Garmin

V nadpise som sľúbil súboj, tak sa pozrime na dáta pri rovnakej trase a aktivite a to vrátane zobrazenia v aplikácii. Vybral som jeden príklad, kedy som absolvoval chôdzu 3 km v parku v Prahe a po meste. Vzdialenosť, čas, tepová frekvencia - všetko takmer rovnaké. Červený graf s tepovou frekvenciou má takmer identický priebeh. Rozdiel vidieť v zobrazení trasy na mape. Kým Suunto pekne zachytili vstup do parku a chôdzu po chodníku lesom, GARMIN začiatok cesty v lese netrafili a navyše ju vykreslili cez budovy a s prapodivnou slučkou. Teda pozitívne body pre Suunto 7.

 

Inline korčule Suunto a Garmin

Ak sú vaším športom inline korčule, tak vás možno bude zaujímať, ako dopadlo porovnanie športovania na kolieskach. Bohužiaľ, nemám obrázky zo všetkých smart hodiniek z rovnakej trate, ale pre predstavu výstupov to iste postačí. Suunto 7 má inline priamo v štandardnej ponuke. Celú aktivitu veľmi dobre zmeria, dodá rad zaujímavých údajov a opäť všetko perfektne zobrazí na mapách. Apple Watch má korčule tiež v bežnej ponuke. Len ukazujú veci, ktoré človeka až tak nezaujímajú. Navyše nejako zabudnú zmerať vzdialenosť. Údajov je výrazne menej, no aspoň som si pri tom mohol zatelefonovať s kamarátmi.

Hodinky Garmin majú inline v doplnkových aplikáciách a je vidieť, že im autori aplikácie nevenovali dostatok pozornosti, avšak tiež toho zmerajú veľa a mapy sú úplne vyhovujúce. Rozdiel v týchto aktivitách je taký, že Apple veľmi nevyužijete a súboj medzi sedmičkou a Vivoactive by bol nerozhodný, keby Suunto nemalo tých aktivít k dispozícii snáď 5× toľko než GARMIN. Teda Garmin tieto súboje prehráva tým, že sa autori sústredili na chôdzu, beh, bicykel, plávanie a golf. Celý rad bežných športov tam chýba, a keď tú aktivitu niekto externe doprogramoval, tak to nevyzerá dobre. Často je lepšie aktivitu merať bežnými funkciami, ako sú beh a bicykel a následne si záznam premenovať.

 

 

Je čas rozbehnúť sa do lesa alebo na bicykel

V tradičných aktivitách je ťažké hľadať rozdiely. Suunto aj Garmin poskytnú kvalitné informácie a rozdiely sú minimálne. U Suunta opäť oceníte najmä mapy, informácie na mapách a tiež zvukové signály. U Garminu zase výdrž, informácie o zdraví a lepšiu veľkosť a tvar hodiniek. Pozrime sa na výsledky po behu 10 km v lesnom poraste neďaleko od letiska Ruzyně Praha.

GARMIN po dobehnutí poskytujú všetky podstatné informácie. Avšak ako je možné vidieť z obrázkov, za rovnaký čas ukázali kratšiu vzdialenosť než Suunto. Rozdiel bol 220 metrov, čo je okolo 2%, v krokoch vyšlo meranie u Garmin naopak asi o 350 krokov viac. Tieto rozdiely by som označil za takmer nepodstatné. Oveľa väčší problém vidím v batérii. Oboje hodinky mali v priebehu behu zapnuté notifikácie. GARMIN zaznamenali pokles energie o 2%, kdežto Suunto o celých 14%.

Aplikácia Garmin zobrazí mapu od Google, čas, vzdialenosť, tempo, priemernú a maximálnu rýchlosť. Zobrazia podrobné údaje pre každý jeden kilometer a ďalej ponúkne celý rad grafov. Oproti hodinkám Suunto umožňujú poznačiť si k aktivite použité vybavenie. Urobíte si zoznam vybavenia pre šport, od topánok, cez inline, bicykel až po oblečenie, a z tohto zoznamu si potom vyberiete. Ďalším veľkým plusom je, že aktivita sa započíta do rôznych výziev, za ktoré dostáva športovec odznak. Vďaka tomu je motivovaný k väčšej aktivite a má možnosť sa porovnávať s kamarátmi. Ja som tu získal odmenu za splnenie víkendovej výzvy, ktorej cieľom bolo zabehnúť 10 km.

Aplikace Garmin - běh 10 km

 

Aplikácia Suunto tiež ukáže všetky údaje, ale je tu niekoľko rozdielov. Prvým veľmi príjemným bonusom sú oveľa podrobnejšie mapy. Suunto používa mapy Mapbox, ktoré sú podrobnejšie ako mapy od Google, sú tu aj veľmi malé lesné cesty. Ako môžete vidieť pod mapou na obrázku nižšie, možno priamo zobraziť rýchlosť aj tepovú frekvenciu. Môžete sa tak pozrieť, ktoré úseky sú najťažšie. Ostatné údaje sú takmer v rovnakom rozsahu, aké poskytne Garmin aplikácia. Za pozornosť ešte stojí porovnanie s predchádzajúcou aktivitou na rovnakej trase. Tu na obrázku to nie je tak vidno, ale bežec má po dobehnutí možnosť porovnať si, ako jednotlivé úseky zvládol v porovnaní s predchádzajúcim počas rovnakej trate. Za mapu a toto porovnanie si zaslúži Suunto veľkú pochvalu.

Aplikace Suunto - běh 10 km

 

Loptové športy a ďalšie funkcie Suunto 7

Hráte radi futbal? Ja osobne, áno. Pred sledovaním televízie dávam prednosť hraniu a pred hraním, trénovanie mládeže. Ako vyzerá taký tréning futbalu s výletom do lesa ukazujú nasledujúce obrázky. Na úvod tréningu sme s deťmi išli cez cestu do lesa, kde sme zbierali drevo a potom sme išli trénovať futbal. Tento príklad som zvolil zámerne preto, že ukazuje, ako si GPS hodiniek poradila s celou aktivitou a tiež, že Suunto hodinky vôbec nepochopili, že sme išli cez cestu do lesa. Boli sme v údolí, kde nie je dobrý signál a tu sa ukázali dlhoročné skúsenosti Garminu s GPS.

  

 

Finálne hodnotenie Garmin Vivoactive 4 vs. Suunto 7

Smart hodinky týchto značiek sú určite špička z pohľadu merania a obrovského množstva možností. Ak by som si mal vybrať, ktoré chcem nosiť, tak by som najradšej nosil oboje. Suunta pre ich mapy, smart funkcie, vyhodnotenie aktivít priamo v mapách aj obrovskému množstvu športových aktivít, ktoré sú schopné vyhodnocovať. GARMIN pre ich výdrž, súperenie s kamarátmi, motiváciám a výzvam k aktivitám. V mojom okolí je veľa ľudí, ktorí aktívne športujú, a s ktorými môžem svoje výsledky zdieľať alebo s nimi súperiť. V Suunto sieti moc známych nemám.

Osobne volím Garmin Vivoactive 4, pretože je pre mňa výdrž batérie dôležitá. V plnom využívaní mi vydržali 5 dní. Sedmičky nevydržia v rovnakej záťaži ani dva. Vivo mi lepšie sedia a GARMIN ma prepájajú s priateľmi.

Suunta sa mi páči. Som z nich nadšený, ale výdrž batérie je pre mňa dôležitá. Preto im dávam štyri hviezdičky z piatich. Recenzia je vždy subjektívna, mnoho športovcov ocení iné vlastnosti a pre niekoho stačí využiť plný výkon len na krátky čas.

Ak sa rozhodnú pre sedmičky, určite si ich obľúbia. Sú to kvalitné hodinky vhodné aj pre náročné využitie s mimoriadne jasným dotykovým displejom OLED, s viac ako 70 športovými režimami a užitočnými funkciami smart hodiniek.

Suunto zároveň predstavilo nové smart hodinky Suunto 9, ktorých batéria by mala vydržať porovnateľnú dobu s Vivoactive 4.

 

Technický popis nových smart hodiniek Suunto 7


  • Rozmery: 50 × 50 × 15,3 mm / 1,97 × 1,97 × 0,6 palce

  • Hmotnosť: 51,9 g / 1,83 oz

  • Rozlíšenie displeja: 450 × 450

  • Materiál lunety: Titanium Grade 5

  • Materiál sklíčka: Gorilla Glass

  • Materiál púzdra: Polyamid​ vystužený sklenými vláknami

  • Materiál remienku: Textilné mikrovlákno

  • Výber z viac ako 70 športov

  • Farby: niekoľko farebných variantov pre mužov aj ženy

  • Obsah balenia: Hodinky Suunto 7, nabíjací kábel, stručný sprievodca, list s medzinárodnou obmedzenou zárukou, list s bezpečnostnými a regulačnými informáciami

 

Nové funkcie oproti predchádzajúcej verzii:

  • Spánok (trvanie a fáza)

  • Telesné zdroje (sledujte, ako spánok, denné aktivity a záťaž ovplyvňujú vaše telesné zdroje po celý deň)

  • Denná tepová frekvencia (rýchlo overte aktuálnu tepovú frekvenciu, sledujte 24 hodinový graf tepovej frekvencie a zistite, ako sa váš tep mení v priebehu celého dňa počas aktivít a odpočinku)

  • Podrobná navigácia prostredníctvom systému Komoot

  • Zobrazenie informácií o ďalšom bode trasy v mapovom náhľade na navigáciu trasy.

Smarty logo

O Smarty

Technológie sú v dnešnej dobe na rýchlom vzostupe a inovácie na nás číhajú na každom kroku. Buďte o krok vpred pred ostatnými a kúpte si najžiadanejšie novinky a príslušenstvo za atraktívne ceny a z pohodlia domova. Nakúpte na Smarty.cz a buďte smart!