5 miest, ktoré by ste v Portugalsku nemali minúť
4. 11. 2024Portugalsko je destináciou, ktorá si získava čoraz viac obľúbencov. Malá krajina ležiacia na okraji Európskeho kontinentu, obklopená Atlantickým oceánom ponúka nielen bohatú históriu, ale známa je aj svojou skvelou kuchyňou, kde samozrejme kraľujú morské plody, skvelým vínom domácej výroby, ale aj kávou, ktorá ulohodí nejednému fajšmekrovi.
Po nedávnych skúsenostiach, ktoré s touto malou krajinou, ktorej pobrežie dokážete prejsť za 24 hodín (autom), som sa rozhodla spracovať pre vás aspoň 5 tipov miest, ktoré by ste pri návšteve tejto krajiny nemali vynechať. O väčšine z nich ste už pravdepodobne počuli, možno ste im však nevenovali dostatočnú pozornosť alebo ste si neuveodmili, že sa nachádzajú práve v Portugalsku.
Podobne som to vnímala aj ja. O najväčších vlnách na svete som počula, ale neuvedomila som si, že je to jav, ktorý sa deje u nás v Európe, zároveň som netušila, že koniec najstaršieho kontinentu je práve v Portugalsku.
Návštevu Portugalska odporúčam všetkými desiatimi a podobne ako moji známi, aj ja tvrdím, že najlepšia vec, ktorú môžete urobiť, je prenajať si auto, vďaka ktorému sa dostanete naozaj všade.
1. NAZARÉ
Nazaré je malé prímorské mestečko, ktoré bolo založené ešte v 12. storočí. Vďaka tomu, že sa rozprestiera na pobreží Atlantického oceánu, nie je prekvapením, že žilo najmä vďaka rybolovu. Práve to mestu poskytlo priestor na rozvoj a neskôr sa stalo jedným z najvýznamenších miest pre obchod a rybolov.
Aj napriek tomu, že história mesta siaha až do stredoveku, najznámejšia legenda pochádza z 12. storočia. V tomto období sa údajne jeden z rytierov hnal za jeleňom, ale zmiatla ho hmla. Nechýbalo málo a jeho kôň by docválal do prázdna rokliny. Rytier sa rozhodol modliť k Panne Márii, ktorá ho nakoniec zachránila. Odvtedy je symbolom mesta jeleň a na tomto mieste neskôr postavili kaplnku, ktorá je jedným z najvýznamnejších pútnických miest v Portugalsko.
Krajina je známa tým, že sa v nej nachádza množstvo pútnických miest, dokonca ňou prechádza Camino Portugués, čo je jedna z ciest, vďaka ktorej sa viete pešo dostať do Santiaga di Compostela. Kaplnka v Nazaré nie síce nie je súčasťou tejto oficiálnej trasy, ale množstvo pútnikov si kvôli tomuto miestu spraví odbočku.
V súčasnosti názov mesta rezonuje najmä v surférskej komunite. Práve tu je totiž možné vidieť najväčšie vlny na svete, ktoré dosahujú až 30 metrov. Tajomstvo ich vzniku spočíva v podmorskom kaňone, ktorý je jedným z najhlbších kaňonov na svete. Keď sa oceánske prúdy a vlny priblížia k pobrežiu mesta, kaňon spôsobí, že sa zrýchlia a zväčšia.
Na útesy tak narážajú v ohromných výškach a silách. Práve to láka množstvo surferov, ktorí sa snažia chytiť tie najväčšie vlny. Aktuálny rekord najväšej zjazdenej vlny drží nemecký surfer Sebastian Steudtner. Vlna, ktorú sa mu podarilo zjazdiť bola vysoká 26,2 metra.
Mesto je s morom späté v každom ohľade. Typickým ženským krojom, ktorý tu vidieť počas rôznych slávností, pozostáva zo siedmych sukní, ktoré majú odkazovať na množstvo vrstiev vĺn v oceáne.
2. CAPO DA ROCA
Útes týčiasi sa 140 metrov nad Atlantickým oceánom leží zhruba 40 kilometrov od hlavného mesta Portugalska a ešte bližšie k známej Sintre. Zaujímavý je najmä tým, že na jeho vrchole stojí maják, ktorý tu bol postavený ešte v roku 1772 a je jedným z najstarších majákov v Portugalsku. Dodnes ostáva stále funkčný a naďalej naviguje lode plaviace sa po oceáne.
Kedysi verili, že práve toto miesto je tým, kde sa končí svet. Ešte pred zámorskými objavmi panoval názor, že toto je konečný bod Európy a ďalej nasledujú už len nekonečné, hlboké a temné vody Atlantiku. Tento názor v istej miere prevláda dodnes, je istou hranicou medzi Európou a ďalekou Amerikou.
Cabo da Roca je súčasťou prírodného parku Sintra-Cascais. Vďaka silnému vetru a slanej morskej vode ponúka vhodné prostredie pre život unikátnych rastlín a živočíchov, ktoré nikde inde v Portugalsku nenájdete. Od majáku vedie cesta naprieč útesom, ktorou je možné prejsť sa.
Na vrchole je zároveň možné požiadať o certifikát, vďaka ktorému dostanete oficiálne potvrdenie, že ste navštívili najzápadnejší bod pevninskej Európy a stáli ste tak na konci sveta.
3. FARO
Na prvý pohľad sa to možno nezdá, ale Faro nie je obyčajným pobrežným mestečkom. Jeho história je spätá ešte s rímskou ríšou, významný odkaz v ňom však zanechali Mauri, ktorých prítomnosť je v meste cítiť ešte aj dnes. Faro je hlavným mestom regiónu Algarve a vďaka svojej polohe je skvelým východiskovým bodom na spoznávanie tohto čarokrásneho portugalského regiónu. Prispieva tomu aj prítomnosť medzinárodného letiska.
Je to jedno z mála portugalských miest, ktoré si zachovalo svoje pôvodné mestské hradby, ktoré dnes oddeľujú staré mesto od súčasných moderných budov. Do centra mesta je možné vstúpiť niekoľkými spôsobmi, najlepším je však prejsť popod Arco da Vila, monumentálnu bránu vystavanú ešte v 19. storočí.
Po prechode "na druhú stranu" vás privítajú staré budovy, nezameniteľná atmosféra a milí ľudia. Prechádzať sa môžete starými uličkami a dokonale nasať atmosféru mesta. Okrem iného odporúčvam obdivovať fasádu budov. Väčšina z nich, nielen vo Faro, je obložená typickými kachličkami. Nazývajú sa azulejos a nie sú len ozdobou. Rozprávajú príbehy staré ako sám čas a sú odkazom identity samotného Portugalska.
V meste okrem iného môžete navštíviť Museum Municipal de Faro - mestské múzeum, v ktorom sa dozviete množstvo informácií o histórii mesta, ale aj samotnej krajiny. Vynechať by ste určite nemali ani Sé de Faro - katedrálu postavenú ešte v 13. storočí na ruinách mešty, ktorej interiér je zdobený spomínanými azulejos.
Na zoznam si pripíšte aj Capela dos Ossos. Kostnica kostola je od podlahy cez strop zdobená kosťami mníhoch z miestneho cintorína. Podobných kostníc nájdete v Portugalsku hneď niekoľko. Známa je aj lagúna Ria Formosa, ktorá vám svojou krásou vezme vietor z plachiet.
Ak sa rozhodnete Faro navštíviť počas hlavnej turistickej sezóny, napríklad koncom augusta, je dosť možné, že zažijete aj miestny festival Festo do Mariscos, ktorý je oslavou morských plodov a dobrého vína.
4. LAGOS
Lagos je od Fara vzdialené len 112 kilometrov a z Fara tu premávajú pravidelné autobusové a vlakové linky. Vzhľadom na strategické umiestnenie mesta je pochopiteľné, že bolo osídlené už v staroveku a to hneď niekoľkými významnými civilizáciami. Za najväčší rozmach sa však považuje 15. storočie, ktoré dnes poznáme ako storočie objavov. Práve Lagos sa stalo akýmsi centrom pre výpravy do Afriky. Odtiaľto odplával aj známy Henrich Moreplavec, ktorý neskôr v regióne Algarve založil aj navigátorskú školu a bol vášnivým podporovateľom zámorských objavov.
Význam plavieba a objavovanie neobjaveného netreba pripomínať. Toto všetko malo aj svoju odvrátenú stranu. V meste Lagos vzniklo aj prvé trhovisko s otrokmi dovezenými z Afriky nielen v Portugalsku, ale aj v samotnej Európe. Mercado de Escravos je najstarší trh s otrokmi v Európe a túto smutnú časť histórie dnes pripomína múzeum, ktoré sa tu nachádza.
Za návštevu rozhodne stojí aj starý mestský prístav a pevnosť Ponda ba Bandeira, ktorá bola postavená na obranu pred pirátmi. Kostol sv. Antona je zas považovaný za jeden z najlepších príkladov barokovej architektúry v celej krajine.
Lagos je známy aj svojimi krásnymi plážami. Za zmienku stoja určite Praia Dona Ana a Praia do Camilo. Ponda de Piedada je zas známy kamenný oblúk, ktorý ponúka neskutočné výhľady na oceán. Okrem iného je dnes mesto obľúbeným letoviskom, ktoré ponúka bohatý nočný život, reštaurácie so skvelým jedlom a množstvo spôsobov relaxácie.
5. CASCAIS
Cascais leží približne 30 kilometrov od Lisabonu, z toho dôvodu je obľúbenou destináciou na jednodňové výlety. Pôvodne významné rýbarské mesto, ktoré sa v 19. storočí stalo obľúbeným letným sídlom kráľovskej rodiny. Vďaka prítomnosti kráľa Ľudovíta I. mesto získalo na svojej popularite a pochopiteľne to pomohlo aj rozvoju.
V súčasnosti je to obľúbené letisko a to aj vďaka svojim plážam Praia da Raihna a Praia da Conceição, ktoré okrem krásnych výhľadov ponúkajú možnosť oddýchnuť si, ale aj využiť možnosť vyskúšať rôzne vodné športy. Moderný prístav Marina de Cascais je navyše miestom, kde sa konajú rôzne jachtárske súťaže.
Pri prírode ešte na chvíľu ostaneme. V Cascais sa totiž nachádza aj skalný útvar, kde sa oceánske vlny rozbíjajú o útesu s veľkou silou. Svoj názov Boca do Inferno - Pekelné ústa, získalo vďaka hromovému zvuku, ktoré vlny vydávajú pri trieštení. Zároveň je mesto vstupnou bránou do prírodného parku Sintra-Cascais, ktorého súčasťou je aj spomínaný Cabo da Roca.
V meste sa nachádza aj niekoľko pamiatok, ktoré stoja za návštevu. Okrem mestských hradieb určite venujte pozornosť aj Múzeu Condes de Castro Guimarães, ktoré sídli v historickom paláci a nájdete v ňom množstvo zbierok umeleckých diel, historických predmetov, ale aj starých rukopisov.
Pevnosť Nossa Senhora da Luz a Citadela de Cascais - tieto pevnosti boli postavené na ochranu pobrežia pred pirátmi a nepriateľskými nájazdmi. Dnes sú zrekonštruované a Citadela, ktorá bola kedysi vojenskou pevnosťou, teraz slúži ako luxusný hotel a umelecké centrum.