Kodaň - mesto hygge

24. 2. 2025 Katka

Milý Zápisníček, 

aj v roku 2025 som sa rozhodla, že nebudem sedieť doma a využijem možnosti, ktoré nám súčasná doba ponúka a svoj pas (v tomto prípade občiansky preukaz), znovu poriadne prevetrám. Na začiatku februára som teda nasadla do lietadla a vybrala sa za ďalším dobrodružstvom. 

Nie som zástanca whislistov, ale jeden predsa len mám. Nachádzajú sa na ňom miesta, ktoré by som chcela navštíviť. Ideálne hneď, ale všetci vieme, že to nie je možné. Na návštevu niektorých miest teda musím počkať. O to viac sa na ne potom teším. 

Kodaň

Jedným z takých miest je aj Kodaň, ktorú som mala navštíviť už minulý rok, ale z rôznych dôvodov to nevyšlo. Rovno na začiatku poviem, že navštíviť takéto severské mesto, ktoré obmýva Baltské more, takto v podstate na začiatku roka, nie je úplne najlepší nápad. Je tam totiž veľmi zima. Lenže pred zimou na severe neujdete. Letných dní tu nie je veľa a ak sa aj nejaké nájdu, teplota väčšinou neprekročí 24 stupňov. 

Malo to však aj výhodu. Nemám rada davy ľudí, necítim sa v nich úplne najlepšie (aj tak ma to neodrádza od toho, aby som navštevovala turistické destinácie), preto je pre mňa veľkým plusom, že v tomto období Kodaň nie je preplnená turistami. Ulice boli pomerne prázdne, dokonca aj niektoré turistické atrakcie nepraskali vo švíkoch. 

Miesto, ktoré chytí za srdce 

Cestujem rada. Najviac ma na tom baví to, že vždy vidím niečo nové, spoznám rôzne zvyky, rozmanitú kultúru. Kedysi som mala problém s jedlom. Konzumovala som totiž len určité druhy zeleniny a ovocia, mama doma varila stále to isté. Odkedy cestujem, jedlo sa pre mňa stalo ďalší zážitkom, ktorý počas svojich návštev nemôžem vynechať. Zároveň zbožňujem voľnosť, ktorá s cestovaním prichádza. Doposiaľ sa mi páčili všetky miesta, ktoré som navštívila, i keď niektoré menej. Kodaň ma však chytila za srdce. 

Kodaň

Ak by ste sa ma však opýtali, čím, tak by som nedokázala presne pomenovať moment, kedy som si uvedomila, že toto mesto je vlastne skvelé a že by som si v ňom dokázala predstaviť stráviť aj dlhšiu dobu. Zrejme to bude tým, že sa mi v ňom ľahko orientovalo, všetky miesta boli ľahko dostupné aj pešo. Človek jednoducho nemal pocit, že sa stratí. Svoje spravili aj cyklistické trasy, ktoré mi prišli oveľa logickejšie, než tomu bolo v Amsterdame (z jazdy na bicykli amsterdamskými uličkami mám traumu dodnes).

Jedna z najstarších monarchií v Európe 

Dánsko má dlhú a bohatú históriu. Jeho osídlenie sa pochopiteľne spája s bájnymi Vikingami, ktorí sa tu usadili už v 8. storočí. O dve storočia neskôr na území dnešnej Kodane založili malú rybársku oblasť, ktorú dnes poznáme pod názvom København. Túto dedinu neskôr začal opevňovať biskup Absalon, ktorého dnes považujú za zakladateľa mesta. Pevnosť, ktorú postavil na ostrove Slotsholmen položila základy pre dnešný kráľovský palác Christiansborg.  

V paláci dnes okrem kráľovských komnát, sídli aj dánsky parlament a kancelária premiéra. Práve kráľovské miestnosti je možné navštíviť. Vstup do priestorov stojí približne 30 €. Môže sa vám to zdať veľa, ale rozhodne sa to oplatí. Jednak sú to priestory, ktoré sa dodnes využívajú, sú teda autentické. Nádherne vyzdobené. V každej miestnosti sa nachádza malý panel s textom a môžete sa tak dozvedieť množstvo zaujímavostí. 

Kodaň

Je tam napríklad miestnosť, ktorej podlahy sú vyrobené z dreva vojnovej lode Mars, ktorá bola v 18. storočí potopená anglickým loďstvom. V dalšej je zas vstup inšpirovaný príchodom Alexandra Veľkého do Babylonu potom, ako dobyl Pežskú ríšu. 

Vo vstupnom je zahrnutá aj návšteva kuchyne, ktorá sa aj s vybavením z 18. storočia stále používa. V jednej z miestností je dokonca možné pozrieť si dokument o tom, ako v týchto priestoroch prebiehali prípravy na korunováciu súčasného kráľa Frederika X. Navštíviť taktiež môžete kráľovské stajne, v ktorých spokojne odfukovali biele kone, pochádzajúce z Českej republiky. 

Jednou z vecí, ktorá ma počas prehliadky najviac nadchla, boli ruiny, ktorých vstup je taktiež zahrnutý v cene vstupného. Musím povedať, že zatiaľ to boli tie najzaujímavejšie ruiny, aké som navštívila. Údajne sú pozostatkom pôvodnej pevnosti, ktorú tu nechal vybudovať vyššie spomínaný biskup. Na nich neskôr vznikol Christiansborg Slot. Rozprávajú príbeh troch žien, ktoré boli obvinené z čarodejníctva a ktoré, nevedno prečo, boli väznené a mučené práve v priestoroch neskoršieho paláca. Na tú dobu to bolo naozaj nezvyčajné. Do vyšetrovania týchto troch prípadov bol zapojený aj kráľ Christian IV., jeden z najvýznamnejších dánskych panovníkov. 

Kodaň

Ďalším miestom, ktoré sa určite oplatí navštíviť je Rosenborg. Palác postavený v 17. storočí Christianom IV. Bol milovníkom kultúry a archeológie a budova postavená v, na tú dobu, typickom holandskom renesančnom štýle, sa mala stať jeho letným sídlom. V 18. storočí síce palác stratil titul kráľovskej rezidencie, premenili ho však na múzeum. 

Dnes v týchto priestoroch môžete nájsť Zrkadlovú sieň, ktorá slúžila na prijímanie návštev, izbu samotného kráľa, v ktorej údajne zomrel. Za zmienku určite stoja aj kráľovské korunovačné klenoty, ktoré sa nachádzajú v podzemných priestoroch paláca. Kongens Haven je kráľovský park, ktorý dotvára atmosféru samotného miesta.

Kodaň

Farebný prístav plný histórie 

Nový prístav, ktorý všetci poznáme pod názvom Nyhavn, vznikol v 17. storočí a mal spájať more s mestom. Bol dôležitým mestským prístavom, ktorý bol v minulosti plný lodí. Dnes v ňom nájdete staré plachetnice, ktoré sú súčasťou Dánskeho národného múzea a dotvárajú jeho atmosféru. 

V minulosti bol Nyhavn, ako inak, obľúbeným miestom námorníkov. Schádzali sa tu z celého sveta a v miestnych podnikoch sa zabávali do skorého rána. Niektorí z nich dokonca bývali vo farebných domčekoch, v ktorých sa dnes nachádzajú reštaurácie a útulné kaviarne. 

Kodaň

Toto miesto si obľúbil aj známy dánsky spisovateľ Hans Christian Andersen, ktorý obýval hneď niekoľko domov v prístave. V jednom z nich vznikli ikonické rozprávky ako Princezná na hrášku či Malá morská víla. 

Nyhavn je dnes symbolom Kodane. Prechádzka v tomto prístave stojí za to ako vo dne, tak i v noci. Reštaurácie sú tu však dosť drahé, odporúčala by som preto prístavom sa len prejsť a keď vás prepadne hlad, ísť sa najesť do jednej z priľahlých uličiek.

Kam ďalej? 

Ikonická socha Malej morskej panny sa nachádza neďaleko citadely Kastellet. Socha je veľkým lákadlom mesta, je to však malá brondzová soška na kameni, odporúčala by som vám preto nemať od nej veľké očakávania. 

Nachádza sa však vo veľmi peknej oblasti. Neďaleko totiž stojí aj citadela Kastellet, ktorá je najzachovalejšou pevnosťou v severnej Európe. Dodnes niektoré z budov slúžia ako kasárne. Areálom sa dá prejsť a v jednej z budov sa dokonca nachádza malé múzeum venované vojakom a vojenským misiám Dánskeho kráľovstva. 

Na pozadí Malej morskej víly možno vidieť aj Amager Bakke. Je to zelená továreň, ktorá spracúva odpad a premieňa na energiu pre niekoľko tisíc domácností. Továreň je však známa najmä tým, že na jej streche sa nachádza lyžiarsky svah a lyžovať sa tu dá počas celého roka. Na strechu taktiež vedú turistické chodníky a bežecké trasy. Na jednej strane budovy sa dokonca nachádza najvyššia lezecká stena sveta, ktorá meria 85 metrov. 

Kodaň

Za návštevu rozhodne stojí aj palác Amalianborg, ktorý je zimným sídlom dánskej kráľovskej rodiny. Rovnako by ste sa mali prejsť zašitými uličkami, ktoré vás dovedú až do štvrte Nyboden. Je to historická štvrť starých námorníckych domov. Jej súčasťou je aj Sankt Pauls Gade, námestie s krásnym kostolom, ktorý nesie rovnaký názov. 

Poslednou zastávkou, ktorú sme absolvovali, bola Rundetaarn. Okrúhla veža, ktorú v 17. storočí nechal postaviť kráľ Christian IV. pre astronómov, je dnes najstaršia stále fungujúca astronomická veža v Európe. Vo vnútri na vás namiesto schodov čaká 210 metrov dlhá špirálová rampa, ktorú údajne v roku 1716 zdolal ruský cár Peter Veľký na koni.

Ak sa chystáte do Kodane v zimných mesiacoch, pripravte sa na mrazivé počasie plné vetra. Dobre sa preto oblečte. Ak zvažujete návštevu v lete, nenechajte sa oklamať vysokými teplotami. V lete však rozhodne stíhate vidieť viac, najmä čo sa štvrtí týka, keďže v Kodani, podobne ako v iných severských mestách, vládne polárny deň. 

Kodaň

Koncept hygge 

Dáni veria, že hygge je tajomstvom ich šťastia, pretože pomáha spomaliť a vážiť si jednoduché radosti života. Je to pocit tepla a pohodlia. Predstav si chladný večer, teplý sveter, horúcu kávu a sviečky. Učí nás užívať si prítomný okamih. Malé radosti ako spoločné posedenie s priateľmi alebo čítanie knihy pod dekou. Je to všetko, čo vytvára útulnú atmosféru. Predstavuje jednoduchosť a spojenie s prírodou. Hygge nie je len o prostredí, ale aj o ľuďoch. Priateľské rozhovory pri víne alebo rodinné večere pri krbe sú jeho súčasťou.

Náš tip: Ak by som vám mohla odporučiť, vyhraďte si na Kodaň aspoň tri dni. Taktiež odporúčam stiahnuť si aplikáciu rejsekort, v ktorej si rýchlo a jednoducho zakúpite lístky na MDH. Ak vám zvýši čas, určite by ste mali sadnúť na vlak a previesť sa do mesta Malmö, ktoré je s Kodaňou prepojené vlakovým spojením. Počas jedného výletu tak viete navštíviť až dve krajiny. 

Katka

Autor Katka

Na Orave dobre, na Orave zdravo - presne toto často počujeme z úst našej kolegyne Katky. Je vášnivou milovníčkou histórie a literatúry, preto sa niet čo čudovať, že zodrala už niekoľko párov tenisiek ako lektorka na Oravskom hrade. Okrem toho má rada dobré pivo a kvalitnú hudbu - na koncert Martina Garrixa je ochotná vycestovať aj stovky kilometrov. Doma ju teda často nenájdete a nepokúšajte sa o to hlavne v piatok večer.