Nórska príroda v zime

10. 4. 2024

Milý Zápisníček, 

z pôvodného nápadu zaletieť si v zime na pár dní niekam do tepla, sa nakoniec vykľul výlet do ešte väčšej zimy na severe Európy, a to do juhovýchodného Nórska. Takže sme sa s priateľmi medzi zimnými sviatkami zobrali a vyrazili prebádať nórske mestá.

Nórsko

Z Wroclawi do Sandefjordu

Najlacnejšia letenka bola v tom čase ponúkaná z Wroclawi, mesta v juhozápadnom Poľsku, tak sme teda vzali auto a vyrazili z Prahy v ústrety poľskej krajine. Vo Wroclawi sme ešte mali trochu času a mohli si tak prejsť pekné námestíčko ozdobené vo vianočnom duchu. Potom už nás čakal presun na letisko, odkiaľ sme leteli rovno do nórskeho mesta Sandefjord. Aj keď je letisko nazývané Oslo Sandefjord, od Osla je letisko vzdialené ešte slušných 120 km.

Wroclaw

Požičanie auta

Naše auto sme nechali v Poľsku a v Nórsku si požičali miestne. Pokiaľ chceš tunajšie miesta čo najlepšie a najľahšie prebádať, určite sa bez auta nezaobídeš. Odporúčam priplatiť si za poistenie, pretože z pokuty v Nórsku by sa Ti pretočili oči o dosť viac, než z pokuty v Česku. A čo Ti budem rozprávať, keď navyše dostaneš nápad jazdiť v Nórsku požičaným autom po ľade, máš v cene aj adrenalínový zážitok.

Požičanie auta

Zimné obdobie tu má svoje zvláštne kúzlo a chvíľami som sa cítila ako v rozprávke. Nádherná krajina pokrytá čistým snehom – tu sa človek nemusí báť sneh „ochutnať“ – necháva pozorovateľovi priestor pre predstavivosť a podnecuje v ňom chuť vrátiť sa na miesto znova, až bude bez zimného plášťa. Alebo, ako hovorí jedno nórske porekadlo: „Každé počasie je pekné, len je nutné byť vhodne oblečený“.

Oslo

Oslo, ktoré je hlavným mestom Nórska, sa so svojou rozlohou 454 km² radí medzi najrozľahlejšie veľkomestá Európy. Názov mesta v starogermánčine znamená Lúka bohov, čo vysvetľuje krásnu zeleň, ktorou je celé mesto v lete obklopené. Oslo vedľa mnohých pamiatok, moderných stavieb a múzeí ponúka aj krásnu prírodu, pokojné a čisté ulice a prístavy, ktoré mestu dodávajú tú správnu atmosféru.

Oslo

Nórske jazerá

Medzi miesta, na ktoré sme sa zašli vďaka nášmu zapožičanému motorovému kamarátovi pozrieť, patrí bez výnimky aj jedno z najväčších jazier Nórska, Tyrifjorden. Jazero Tyrifjorden s plochou 137 km² je piatym najväčším jazerom tejto krásnej severskej krajiny a nájdeš ho v kraji zvanom Viken, nachádzajúcom sa vo východnom Nórsku.

Okrem jazera Tyrifjorden, ktoré sme navštívili my, stoja za preskúmanie aj ďalšie významné jazerá, ako napríklad Røsvatnet, Femund, Randsfjorden, Snåsavatnet alebo Tunnsjøen, ktoré sa do jedného pýšia rozlohou cez 100 km².

Nórske jazerá

Od jazera Tyrifjorden sme potom zamierili do obce Kviteseid v Telemarku. Tu sme sa rozhodli, že si ešte na skok zájdeme k jazeru Bannack, ktoré sa nachádza medzi obcami Kviteseid a Tokke. Jazero Bannack už má o niečo menšie rozmery, než jazerá, o ktorých sme sa bavili doteraz, a síce 26,4 km². To ale jazeru rozhodne na kráse neuberá :). Blízko Telemarku sme si prenajali jednu roztomilú malú chatku s terasou uprostred prírody a užívali si posledné chvíle nášho krátkeho dobrodružstva.

P. S.: Nie nadarmo sa hovorí, že na severe je síce blaho, ale trochu draho. Treba podotknúť, že pred návštevou Nórska, ktorá je súčasne aj treťou najdrahšou krajinou Európy, treba svoju peňaženku vopred pripraviť na to, že bude o pár kíl ľahšia. Ako malý príklad uvediem našu útratu v Nórsku, konkrétne v Osle, kde sme za jedno malé pivo v bežnom bare zaplatili približne 6 €. A pretože je to už 6 rokov späť, možno si k tomu radšej pripočítaj pár korún navyše. Čo sa však musí Nórsku nechať, je fakt, že minutých peňazí nebudeš ľutovať :).