7 miest, ktoré sa v Edinburghu oplatí navštíviť

10. 8. 2024 Katka
Edinburg

Edinburgh som na svojom zozname vysnívaných destinácii mala celkom dlho. Pred vyše rokom sa mi podarilo navštíviť ho aspoň na jeden deň, ale už vtedy som vedela, že sa vrátim. Je to totiž miesto, ktoré si vás získa svojou čarovnou atmosférou, magickým pokojom a mystickými príbehmi, ktoré z tohto miesta robia jedno z najstrašidelnejších, na počet príbehov, miest v Európe, ak nie vôbec na svete. 

Odvtedy som Edinburgh navštívila ešte dvakrát, oba razy som v ňom strávila jeden celý týždeň. Kto tvrdí, že toto mesto, miestnymi skrátene nazývané Edinbra, viete prejsť za dva dni, klame. V prípade, že vás zaujímajú atrakcie, ktoré nájdete na každej stránke, instragramovom poste a chcete cestovať len povrchne, tak to za tie dva dni naozaj stihnete, ale ak chcete toto mesto spoznať do hĺbky, podľa mňa je týždeň povinnou jazdou. 

Zabudnite na Edinburský hrad týčiaci sa na kopci nad mestom, na známu Royal Mile alebo Národné škótske múzeum či Národnú galériu. Všetko sú to čarovné miesta, ktoré určite stoja za návštevu, ja som však vybrala také, o ktorých sa často nepíše a často sa nespomínajú a o ktorých existencii, priznávam, som ani ja sama donedávna nevedela. 

1. Pláž Portobello

Portobello

Pláž Portobello sa nachádza na východnom kraji mesta. Od centra Edinburghu je to miestnou hromadnou dopravou približne 20 až 30 minút. Je to piesočnatá pláž, známa svojou krásou a príjemnou atmosférou. Je to teda obľúbené miesto nielen pre miestnych, ale aj pre turistov. 

Ako iné miesta v Edinburghu, aj táto pláž má svoju bohatú históriu. V 18. storočí sa oblasť začala rozvíjať ako kúpeľné mesto a prímorské letovisko. Mnohé viktoriánske budovy a promenády, ktoré sa tu nachádzajú, dodnes pripomínajú túto éru. Počas 19. a začiatku 20. storočia bola pláž obľúbeným miestom na kúpanie a rekreáciu. 

Promenáda popri pláži je okrem iného vhodným miestom na prechádzky, bech či cyklistiku. Oblasť je celkovo obľúbená u ľudí, ktorí vyhľadávajú šport. V letných mesiacoch tu môžete stretnúť aj kajakárov, windsurfistov či surfistov. V okolí sa navyše nachádza množstvo reštaurácií a barov, kde si človek môže vychutnať aj miestne špeciality. 

2. Hrad Craigmillar

Craigmillar

Tentokrát sa pozrieme na opačnú stranu mesta. 5 kilometrov južne od centra sa totiž nachádza jeden z najzachovalejších stredovekých hradov v Škótsku. Hrad Craigmillar bol postavený ešte v 14. storočí a pôvodne patril rodine Prestonovcov. Ako to už však u hradoch býva, v nasledujúcich rokoch a storočiach začal meniť svoju podobu a neskôr aj majiteľov.  

Najvýznamnejšie udalosti hradu sú späté s osobou škótskej kráľovny Márie Stuartovej, ktorá na hrad prichádza v roku 1566, v rámci liečby po chorobe, ktorú prekonala. Hovorí sa, že práve počas jej pobytu sa tu odohralo známe Craigmillarské sprisahanie, ktorého cieľom bolo zavraždiť Máriinho manžela, lorda Darnleya. Toto sprisahanie nakoniec vyústilo k udalostiam, kvôli ktorým bola Mária prinútená opustiť Škótsko a neskôr bola popravená. 

Dnes je hrad prístupný verejnosti celoročne, menia sa len otváracie hodiny, v závislosti od sezóny. Obklopený je krásnou prírodou a záhradami, v ktorých sa človek môže poprechádzať a aspoň na okamih sa cítiť ako monarcha.  

3. The Writer’s Museum 

Writer's Museum

Blízko Royal Mile, na Lawnmarket, nájdete Múzeum spisovateľov, ktoré je venované životu troch najvýznamnejších škótskych spisovateľov: Sir Walter Scott, Robert Louis Stevenson a Robert Burns. 

Budova zo 17. storočia je dokonalým príkladom škótskej renesančnej architektúry. V 20. storočí ju majitelia darovali mestu a odvtedy slúži ako múzem. V ňom môžete nájsť množstvo osobných predmetov vyššie spomínaných pánov. Nechýba vychádzková palica Sira Waltera Scotta, ktorý napísal napríklad známy román Ivanhoe, ručne písané básne a listy Rebrta Burnsa či fotografie Roberta Louisa Stensona, ktorý sa zas preslávil Podivuhodným príbehom doktora Jekylla a pána Hyda. 

Múzeum, ako väčšina v krajine, je zadarmo. Je malé, jeho návšteva teda nezaberie celý deň. Nachádza sa temer v centre, viete sa z neho dostať k iným zaujímavým miestam, bola by preto škoda na svojej ceste naprieč uličkami Edinburghu, toto miesto vynechať. 

4. River Almond Walkaway

River Almond Walkaway

River Almond Walkaway je turistická trasa, ktorá sa, pochopiteľne, tiahne popri rieke Almond. Trasa je obľúbená medzi miestnymi obyvateľmi, ale objavia sa tu aj turisti. Je to krásna 13 kilometrov dlhá prechádzka, ktorú viete začať odkiaľkoľvek, keďže na jednotlivých úsekoch sú parkoviská, ale aj zastávky pre autobusy. 

Trasa sa začína v oblasti Livingston a pokračuje naprieč rôznymi časťami Edinburghu. Tiahne sa pozdĺž rieky Almond, ktorá preteká cez husté lesy, otvorené lúky, ale aj historické miesta. Lemovaná je množstvom starých kamenných mostov, mlynov, ktoré kedysi využívali rieku ako energiu na mletie obilia, ale aj rímskych ruín. 

Trasa je samozrejme doplnená o množstvo miest na pikniky. Môžete sa zložiť na tráve alebo lavičkách, ktoré ponúkajú výhľady na koryto rieky, plávajúce labute, ale aj spomínané historické pamiatky, ktorých je aj v tejto oblasti dosť. Túru je najlepšie absolvovať na jar a v lete, keď sú dni dlhé a teplé, ale pri škótskom počasí človek nikdy nevie, ako dlho vám slnko bude svietiť na cestu. 

Na jej konci na vás čaká dedinka Cramond, ktorá je zas známa svojou malebnou, typicky britskou architektúrou. Rovnako sa tu dá navštíviť aj ostrov Cramond, ktorý je dokonalým zakončením tejto nenáročnej túry. 

5. Ostrov Cramond

Cramond

Ostrov Cramond je skvelým miestom na dobrodružný výlet, počas ktorého môžete objaviť kus histórie, ale užiť si aj prírodné krásy a relaxovať v pokojom nabitom prostredí. 

Ostrov sa nachádza v zálive Firth of Forth. Ak ste prišli až na koniec River Almond Walkaway, bola by škoda, ak by ste ho nenavštívili, pretože sa nachádza pri pobreží dedinky Cramond, kde sa táto turistická trasa končí. Ostrov je však prístupný len počas odlivu, preto je potrebné, aby ste mali prehľad o čase, kedy sa príliv a odliv uskutočnia. V dedinke, ale aj pri vstupe na cestu k ostrovu, sa nachádza informačná tabuľa, vďaka ktorej o tom budete mať dobrý prehľad. 

Ostrov bol obývaný už v praveku, čo dokazujú mnohé archeologické výskumy. Hlavnú úlohu zohral počas druhej svetovej vojny, kedy sa stal súčasťou obranného systému proti ponorkám. Cesta k nemu je lemovaná kamennými hrotmi, ktoré mali práve ponorkám zabrániť pri ďalšom postupe. Okrem toho sa na ostrove nachádzajú kamenné stavby a betónové bloky, ktoré dokazujú, že ostrov bol počas tohto vojenského konfliktu často využívaný. 

Ostrov je tvorený prevažne vulkanickými horninami, čo je na teréne samozrejme poznať. Na niektorých miestach sú dokonca viditeľné staré skalnaté útvary a útesy. Vyvýšené miesta ostrova dokonca ponúkajú nezabudnuteľný výhľad na časť Edinburghu, záliv Firth of Fort a okolité kopce. 

6. Dean Village 

Dean Village

Malebná historická dedinka z 12. storočia, ktorá sa nachádza len 20 minút pešo od centra Edinburghu, vás ohúri svojou architektúrou a tichým prostredím. Pôvodne to bola mlynárska oblasť, keďže cez dedinu preteká rieka Leith. Počas prechádzok okolo jej koryta tak môžete nájsť množstvo starších budov, ktoré sa síce dnes už nepoužívajú, ale kedysi slúžili práve ako mlyny. 

Jednou z najznámejších budou je Well Court. Postavená bola v roku 1883 ako bývanie pre robotníkov. Ikonickú stavbu s výraznými červenými tehlami a ozdobnými prvkami rozhodne neprehliadnete. 

V Dean Village sa nachádza aj známy kamenný most, ktorý spája oba brehy rieky a ponúka ikonické pohľady na známe budovy dedinky. Rozhodne stojí za návštevu, rovnako ako množstvo iných uličiek. Prechádzka cez ne vám pomôže túto malebnú dedinku v srdci Edinburghu poriadne preskúmať. 

Neďaleko Dean Village sa ešte nachádza aj Národná galéria moderného umenia a cintorín Dean. Cintoríny v Edinburghu sú pomerne veľkým lákadlom, nielen kvôli tomu, že sú na nich pochované zaujímavé a významné historické osobnosti krajiny, jeden z nich však dokonca slúžil ako inšpirácia mnohých mien pre postavy, ktoré sa vyskytli v známom príbehu o mladom čarodejníkovi. Edinburgh sa totiž považuje za rodné mesto Harryho Pottera.

7. Artušovo sedlo

Arthur's Seat

Na záver tohto článku sa dostávame k môjmu najobľúbenejšiemu miestu, ktoré som túžila navštíviť od svojej prvej návštevy mesta. Podarilo sa mi to až na tretí pokus, ale rozhodne to stálo za to. 

Artušovo sedlo (Arthur’s Seat) je kopec, ktorý sa čnie nad mestom. So svojou výškou 251 metrov nad morom je najvyšším bodom Edinburghu, takže ho určite neprehliadnete. Vidíte naň z každej strany (výhľad na kopec ponúkajú aj hradby hradu Craigmillar). Je to vyhasnutý vulkán, ktorý bol aktívny pred viac ako 350 miliónmi rokov. Jeho dnešná podoba je však výsledkom erózie a iných prírodných procesov. 

Najľahšia prechádzka sa začína v Holyroodskom parku, ktorý nesie názov po paláci, ktorý stojí hneď vedľa. Holyroodsky palác je oficiálnym sídlom britskej kráľovskej rodiny, ktorá ho navštevuje vždy na jeden týždeň v júli. Vtedy je palác pre verejnosť zatvorený, ale mimo mimoriadnych udalostí je jeho časť sprístupnená a návštevníci môžu navštíviť napríklad komnaty, ktoré obývala Mária Stuartová. 

Od palácu sa teda na jeden z vrcholov kopca, ktorý má podobu stola, viete dostať za zhruba 20 až 30 minút. Ak si ale chcete kopec poriadne prejsť a dostať sa až na samotný špicatý vrchol, prechádzka vám zaberie aj 2 - 3 hodiny. Závisí od toho, ako často sa zastavujete a kocháte sa výhľadmi, ktoré sa z vrcholov naskytajú. Z každej strany je krásne vidieť na Edinburský hrad, staré i nové mesto, ale aj prístav. 

Trasa okrem výhľadov ponúka aj jedno historické miesto. Na svahoch Artušovho sedla sa totiž nachádzajú aj ruiny stredovej kaplnky, Kaplnky svätého Antona, ktorá bola vybudovaná niekedy v 11. storočí, dnes z nej však stojí už len jedna kamenná stena. 

Názov tohto miesta je pravdepodobne odvodený od galského “Árd-na-Said”, čo v preklade znamená “hora šípov”. Ak by ste sa však opýtali miestnych, rozpovedali by vám množstvo legien a príbehov o bájnom kráľovi Artušovi, s ktorými je tento kopec spätý a tvrdili by, že názov má čo dočinenia s jeho menom. 

Edinburgh má rozhodne čo ponúknuť. Počas jeho návštevy by som preto odporúčala nenavštevovať len turisticky známe a hodnotené atrakcie, ale vystúpila z davu, vošla do bočnej uličky, otvorila dvere obchodíka, ktorý vás zaujal alebo jednoducho navštívila múzeum, okolo ktorého ste náhodne prešli.

Katka

Autor Katka

Na Orave dobre, na Orave zdravo - presne toto často počujeme z úst našej kolegyne Katky. Je vášnivou milovníčkou histórie a literatúry, preto sa niet čo čudovať, že zodrala už niekoľko párov tenisiek ako lektorka na Oravskom hrade. Okrem toho má rada dobré pivo a kvalitnú hudbu - na koncert Martina Garrixa je ochotná vycestovať aj stovky kilometrov. Doma ju teda často nenájdete a nepokúšajte sa o to hlavne v piatok večer.