10 lokalít, ktoré v Maďarsku nemôžete obísť
25. 7. 2022Maďarsko. Krajina gulášu, dobrého vína, štipľavej papriky, historických kúpeľov či termálnych prameňov. Už len z tohto krátkeho výpočtu je viac ako jasné, že má čo ponúknuť. Nemá síce more, ale má najväčšie jazero v strednej Európe a to je skoro to isté, preto je to aj vhodné miesto, kde tráviť letnú dovolenku. Zábavu vám zaručí aj množstvo festivalov, ktoré sa tu počas letných mesiacov konajú a počas ktorých môžete bližšie spoznať kultúru jednej z najstarších krajín v Európe. Maďarsko ponúka množstvo zaujímavých miest, pekných zákutí, dychberúcich výhľadov a historických uličiek a my sa pozrieme na desať miest, ktoré by ste rozhodne mali zaradiť na svoj cestovateľský zoznam.
Súťaž sa už skončila!
Gastronómia
Maďarská gastronómia, to nie je len pikantné jedlo a množstvo papriky, ktorej Maďarsko ročne vyprodukuje až 13 ton. Pridávajú ju síce aj do dezertov, ale je to hlavne zmes ázijskej, talianskej a slovanskej gastrokultúry. Tie sa počas stáročí zmiešali spoločne s maďarským kulinárstvom a dnes vytvárajú jednu z najlepších kuchýň široko ďaleko. Čo by ste teda v Maďarsku mali určite ochutnať?
- Guláš ani netreba predstavovať. Polievka, ktorú na Slovensku varia snáď v každej domácnosti, vždy na iný spôsob. Často slúži ako hlavné jedlo, pretože vďaka svojej hustote a množstvu mäsa dokáže zasýtiť. V Maďarsku vám guláš naservírujú tradične a to v malej smaltovej nádobe s čajovou sviečkou pod ňou. Tá totiž slúži na udržiavanie teploty jedla.
- Halászlé je polievka varená zo zmesi rýb - väčšinou sumcov či kaprov, zeleniny ako cibuľa, zemiaky, paradajky a samozrejme nesmie chýbať pálivá paprika. Zahusťuje sa cestovinami a podáva sa s bielym pečivom. Najlepšie halászlé nájdte v okolí Balatonu a Szegétu.
- Polievkové trio potom dopĺňa jókai bablaves, čo je hustá polievka tvorená z prevažnej časti fazuľou.
- Medzi obľúbené jedlá, ktorých príprava netrvá dlho a určite vás zasýtia, patrí langoš. V Maďarsku sa podáva v mnohých podobách, rovnako ako u nás na Slovensku. Tradičný langoš má však okraje potreté cesnakom, poliaty je kyslou smotanou, na ktorej je nastrúhaný syr. Najlepšie langoše predávajú v starej tržnici v Budapešti.
- Obľúbené kura na paprike, takzvaný perkelt zo svojho jedálnička rozhodne nemôžete vyškrtnúť.
- Ak vás prepadne chuť na niečo sladké, určite ochutnajte palacinky. Tie sú v Maďarsku obľúbenou pochúťkou rovnako, ako vo Francúzsku. Podávajú sa slané či sladké, ochutnať tak môžete klasické palacinky s jablkovou či makovou plnkou alebo orechovým a gaštanovým krémom či vyskúšať palacinky s mletým mäsom.
- 6 plátkov piškótového cesta potretého čokoládou a poliatych karamelom. To znie určite dobre. Ak chcete niečo také ochutnať, hľadajte Dobošovu tortu.
- Rétes je zas závin z veľmi tenkej vrstvy lístkového cesta, plnený makom, tvarohom alebo orechami.
- Ak dostanete chuť na piškótové cesto plnené marmeládou a hrozienkami s veľkou vrstvou šľahačky na vrchu, hľadajte šomló halušky.
- Maďarsko má aj bohatú vínnu kultúru. Nachádza sa tu až 22 vínnych oblastí. Medzi najlepšie patrí Balaton, Eger, Tokaj a Villány. Za ochutnávku stoja také skvosty ako Merlot, Cabernet či Shiraz.
- Tvrdý alkohol tu má tiež svoju bohatú históriu. Najznámejšia je barack pálinka, vyrábaná z marhúľ a obľúbeným je aj unicum-zwack, bylinný likér vyrábaný až zo 40 rôznych bylín. Má horkú chuť, najmä preto, že dozrieva v dubových sudoch.
1. BUDAPEŠŤ
Perla na Dunaji. Aj tak sa nazýva hlavné mesto Maďarska, rozprestierajúce sa na dvoch brehoch Dunaja. Budapešť vás zaujme svojou históriou, pohltí atmosférou a očarí spôsobom života. Ako každé hlavné mesto, aj toto má čo ponúknúť: historické pamiatky, festivaly či bary, ktoré rozhodne stoja za návštevu a počas svojho pobytu v Budapešti by ste tieto miesta rozhodne nemali vynechať.
Medzi najväčšie lákadlá určite patrí Maďarský parlament. Maďari mu hovoria aj dom národa, akoby aj nie, keď okrem iného symbolizuje aj návrat Maďarska k slobode a demokracii. Budova je rozlohovo najväčšia, akú možno v republike nájsť a jednou z najstarších vládnucích budou v Európe. Ak vás nadchla z vonku, určite neváhajte, zakúpte si vstupenky a choďte sa pozrieť aj dnu. Mimo iné totiž v priestoroch parlamentu uvidíte uhorské korunovačné klenoty. Ak ste milovníkmi večerných prechádzok, na svojej trase túto majestátnu budovu rozhodne nevynechajte. Najmä z opačnej strany Dunaja je na ňu dychberúci výhľad. Tu sa tak isto nachádza aj Rybárska bašta, ktorej ochozu možno navštíviť po piatej hodine večer zadarmo.
Ďalšou dominantou mesta je rozhodne Budínsky hrad, ktorý je súčasťou priľahlej hradnej štvrti, kde sa nachádza množstvo historických budov. Priestory tohto hradu boli svedkami prítomnosti mnohých uhorských kráľov. Nebudeme ďaleko od pravdy, keď povieme, že na tomto mieste sa písali dejiny. Počas druhej svetovej vojny bol však značne poškodení, podarilo sa ho ale zrekonšturovať do pôvodnej podoby a dnes sa v jeho priestoroch nachádza Maďarská národná galéria, Budapeštianske historické múzeum a Széchényiho knižnica. K hradu sa navyše môžete nechať vyviesť lanovkou, ktorá ušetrí nie len vaše nohy, ale poskytne vám aj krásny výhľad na mesto.
V Budapešti nájdete aj jeden z najväčších kúpeľných komplexov v Európe. Széchényiho liečebné kúpele vzniklu už v roku 1913 a sú prvé svojho druhu, aké sa v historickej Pešti nachádzali. Niekoľkokrát boli prestavované, až napokon získali dnešnú podobu a titul najväčších liečebných kúpelov v Európe. Množstvo bazénov, plavárne a termálne bazény ponúkajú pestrú paletu vyžitia.
Zaujať vás môže aj nemocnica v skale. Jedná sa o múzeum, ktoré bolo zriadené priamo v priestoroch atómového krytu, ktorý sa ako priestory nemocnice využíval najmä počas obdobia druhej svetovej vojny.
Ako si užiť Budapešť netradične?
Každé hlavné mesto má svoju historickú časť, ktorá vás prevedie do minulosti, ale aj moderné miesta, ktoré vyhovejú požiadavkám dnešnej doby. Zabaviť sa môžete napríklad v Szimpla bare, ktorý bol vytvorený priamo v ruinách bývalej továrne na kachle. Plávajúci klub A38 je zas klub v priestoroch bývalej ukrajinskej lode Artemovsk. Kotví priamo na hladine Dunaja, neďaleko Petöfiho mostu. Spomenúť rozhodne musíme aj festival Sziget, ktorý dnes patrí medzi jedny z najväčších festivalov, ktoré sa počas letnej sezóny, konajú v Európe.
Medzi netradičnejšie múzeá patrí aj Múzeum teroru, ktoré je len pre silné žalúdky. Pozrieť si tu totiž môžete cely, v ktorých kedysi väznili a mučili politických väzňov. Zaujímavá je aj Neviditeľná výstava, ktorú absolvujete v úplne tme. Vnímate ju totiž všetkými ostatnými zmyslami.
Ako bonus spomenieme Veľkú budapeštiansku tržnicu, ktorá je najväčším krytým trhom v Budapešti a denne ju navštívi až 40 tisíc návštevníkov. Nájdete tu stánky s mäsom, syrom, oblečením či suvernírmi. Nasajete atmosféru mesta a pokocháte sa krásnou architektúrou.
2. OSTRIHOM
Na opačnom brehu Dunaja, hneď oproti mestu Štúrovo, sa nachádza mesto Ostrihom. Na Slovensku o čosi menej známa dovolenková destinácia a pritom toho ponúka skutočne veľa. Od historických pamiatok, cez krásne parky až po najmodernejšie kúpele. Možností, ako tu tráviť voľný čas, je naozaj dostatok.
Ostrihom má bohatú históriu. Akoby aj nie, keď prvými známymi obyvateľmi boli už Kelti a na tomto území sa neskôr rozprestierala aj rímska osada. Mesto bolo hlavným hradiskom v dobách Nitrianskeho kniežatstva a Veľkej Moravy a hlavnú úlohu zohralo najmä počas dejín Uhorského kráľovstva, narodil sa tu totiž prvý uhorský kráľ Štefan I., ktorého neskôr vyhlásili za svätého a vzniklo tu aj ostrihomské arcibiskupstvo. Nikoho preto neprekvapí, že dominantou mesta je práve Katedrála Panny Márie a svätého Vojtecha, postavená na Hradnom vrchu. Práve tú môžu Slováci obdivovať už z opačného brehu Dunaja. Stojí na mieste niekdajšej baziliky, ktorá však bola zničená po vpáde Turkov. Chrám okrem krásnych malieb a sôch, skrýva aj podzemné krypty a z kupoly je krásny výhľad na okolie.
Ak nefandíte prechádzkam historickými uličkami a nasávaním atmosféry a neradíte sa ani k milovníkom sakrálnych pamiatok, ktorých je v Ostrihome skutočne dosť, navštívte niektorú z cukrární alebo vinárni a vychutnajte si tradičné maďarské dobroty.
Aquasziget je názov kúpaliska, ktoré je v súčasnosti jedným z najnovších a najmodernejších kúpalísk, aké máte možnosť v Maďarsku nájsť a nachádza sa práve v Ostrihome. Skladá sa z desiatich bazénov, tie vonkajšie sú otvorené hlavne počas letnej turistickej sezóny, čiže od mája do augasta, mimo nej je možné navštíviť vnútorné priestory kúpaliska, kde najmä deti ocenia prítomnosť vodného hradu. Okrem iného sa v priestoroch nachádza aj z wellness centrum.
3. TOKAJ
Keď sa povie Tokaj, mnohým z nás sa v hlavách vybaví najmä dobré víno. Čo dobré, jedno z najlepších, aké sa na vínnom trhu v súčasnosti nachádza. Vedeli ste o tom, že už francúzsky kráľ Ľudovít XV. nazval Tokaj, presnejšie víno Aszú, ktoré odtiaľto pochádza, vínom kráľov a kráľom vín? Áno, už v tej dobe bolo toto víno cenené. Ibaže Tokajská oblasť nie je len o víne, okrem neho ponúka aj množstvo turistických trás, historických pamiatok a festivalov, ktoré rozhodne stoja za návštevu.
Pri víne však na moment zostaneme. Nachádza sa tu totiž vinárske múzeum, ktoré návštevníkov prevedie históriou regiónu a pomôže nahliadnuť aj do tajov výroby vína. A nielen to, množstvo vinárskych závodov a viníc vás bude pozývať navštíviť ich priestory, nahliadnuť do výroby ich vína, ochutnať zo zásob či prejsť sa prekrásnym prostredím. Niektoré vinice je možné dokonca prejsť na bicykli či na štvorkolkách.
Po stopách veľkých rabínov, tak sa volá temer 150 kilometrov dlhá púť vedúca cez niekoľko dediniek, vďaka ktorej budete mať možnosť spoznať históriu a kultúru miestnych židov.
Pre tých, čo si dovolenku radi užívajú aktívnym pohybom, je tu množstvo turistických trás, ktorými sú pretkané Zemplínske vrchy. Počas prechádzky sa budete kochať nie len výhľadmi a krásou jedného z najrozsiahlejších nedotknutých lesov v Maďarsku, ale budete obchádzať aj množstvo hradných zrúcanín a vodných plôch, ktoré na kráse tohto miesta neuberajú, ba práve naopak. Keď už sme pri tých zrúcaninách, v meste Tokaj sa nachádza aj jedna z najvýznamnejších architektonických pamiatok, Rákocziho hrad. Dostať sa k nej môžete napríklad aj loďou.
Deti určite ocenia prítomnosť zábavného parku Zemplén, v ktorom sa nachádza aj najdlhšia bobová dráha a sedačková lanovka v krajine a pre odvážnejších je tu aj kilometer dlhá zipline dráha, na ktorej je možné dosiahnuť rýchlosť až 80 kilometrov za hodinu.
Ubytovať sa môžete v miestnych dedinkách a starých domčekoch, kde sa stále kúry v kachľových peciach, zážitok teda budete mať zaručený. Ak ste ale z tých, čo majú radi pohodlie, vybrať si môžete aj z množstva hotelov, ktoré sa na okolí nachádzajú.
4. DEBRECÍN
Hlavné centrum východného Maďarska, tým nepochybne Debrecín je. Druhé najväčšie mesto Maďarska sa pýši bohatou históriou a tak aj tu máte možnosť navštíviť množstvo miest, ktoré vás nadchnú nie len svojou architektúrou, ale zaujmú aj historickými udalosťami, ktoré sa tu odohrali.
Kalvínsky Rím, to je jedna z prezývok, ktoré toto mesto dostalo. Toľko kostolov, čo v Ríme tu síce nenájdete, ale je ich tu dosť na to, aby si toto oslovenie zaslúžilo. A navyše, medzi najväčšie dominanty mesta a zároveň aj jeho symboly, patrí Veľký kostol. Medzi jeho zaujímavosti patrí napríklad to, že sa doň naraz zmestí až 3 000 ľudí, vo veži sa nachádza najväčší zvon v Maďarsku, ktorý nesie názov po Rákoczim, pretože bol odliaty z diel, z ktorých Rákocziho oddieli strieľali počas jedného z najväčších povstaní v Uhorsku. Rovnako tak sa tu nachádza kreslo, na ktorom sedával Lajos Kossuth, jeden z národných hrdinov, ktorý bojoval za slobodu maďarského ľudu. Je po ňom pomenované aj námestie, na ktorom kostol stojí. Vo veži sa taktiež nachádza aj múzeum, kde nájdete makety všetkých kostolov, ktoré sa v meste stoja a budete mať odtiaľ aj pozoruhodný výhľad na mesto.
Zlatý býk, tak sa zas volá pravdepodobne najstarší hotel v Maďarsku. Budovu navrhol maďarský olympijský víťaz v plávaní a niet preto divu, že sa v jeho vnútri nachádza, aj na tú dobu veľmi netradičný prvok, plavecký bazén. Určite navštívte vstupnú halu hotela. Vitrážové okná, ktorá tu uvidíte, zdobia podobizne významných občanov mesta.
Za návštevu určite stoja aj priestory Debrecínskej univerzity. Nachádza sa tu totiž najväčšia univerzitná knižnica v republike a zároveň aj druhá národná knižnica. Obsahuje viac ako 6 miliónov záznamov, vrátane 300 rôznych výtlačkov Biblie.
V Debrecíne sa nachádza aj jedno z najvýznamnejších maďarských múzeí, Dériho múzeum, v ktorom je umiestnená národná zbierka spisov. Na vašom zozname by nemala chýbať ani návšteva Csokonaiho divadla, ktoré sa môže pýšiť jedným z najlepších súborov v Maďarsku. Deti určite poteší prítomnosť Veľkého lesa, kde sa nachádza zoologická záhrada a tak isto kúpele. Tie k Maďarsku jednoducho patria. Národný park Hortobágy je zastávka, ktorú si s deťmi rozhodne spraviť musíte.
Okrem toho sa v meste každoročne koná množstvo festivalov, takže sa tu nudiť nebudete.
5. NÍREĎHÁZA
Níreďháza je ďalším skvostom severu Maďarska. Siedme najväčšie mesto krajiny ponúka množstvo krásnych miest, príjemnú atmosféru a kopu zážitkov. Pokiaľ máte deti, toto miesto by ste rozhodne nemali vynechať.
V temer nedotknutom dubovom lese sa totiž nachádza Níreďházska Zoo, ktorá bola niekoľkokrát vyhlásená za najlepšiu zoo v Európe. Rozprestiera sa na ploche až 30 hektárov a okrem typických zvierat ako sú slony či žirafy, ktoré môžete vidieť v temer každej zoo, tu domov našlo aj niekoľko druhov, ktoré sú na pokraji vyhynutia. Na vlastné oči tak môžete vidieť bieleho tigra alebo lemura krúžkového. Oba druhy žijú v prostredí, ktoré sa nie veľmi líši od toho prirodzeného. Okrem toho je súčasťou zoo aj oceanárium. Na jednom mieste tak uvidíte levy ležiace v tieni stromov a hneď opodiaľ tulene či žraloky.
Dobrodružný park je hlavne pre odvážne cestovateľské duše. Nachádza sa v lesnom parku Sóstó a je v ňom umiestnených okolo 130 staníc rôznej náročnosti. Na svoje si teda prídu aj tí, ktorí podobné dobrodružstvá príliš neobľubujú, ale predsa by chceli skúsiť niečo nové. A keď už nič iné, budete sa môcť kochať aspoň krásnym prostredím.
Čo by to bola za návšteva maďarského mesta, keby ste vynechali kúpalisko alebo termálne vody? V Níreďháze sa nachádza kúpalisko so zážitkovými kúpeľmi Aquarius. Jeho priestory vyhovujú naozaj komukoľvek. Pre deti sa tu nachádzajú zážitkové bazény, ale aj detský svet s množstvom šmýkaliek a aktivít. Dospelí zas ocenia prítomnosť wellnessu, baru či samobslužnej reštaurácie.
Jazerá Sóstó, ktoré sa nachádzajú neďaleko, sú tiež veľkým lákadlom. Ich južná časť sa využíva najmä ako termálne kúpalisko, severná časť je vhodná skôr pre milovníkov vodných športov. Jazero ponúka aj krásne výhľady, chodníky okolo sú vhodné na prechádzky, ktoré určite neunavia. Navštíviť môžete aj malý ostrovček uprostred, na ktorý sa dostanete vďaka mostu, ktorý ho spája s pevninou.
6. EGER
Eger, pre Slovákov známy ako Jáger, možno považovať za hlavné mesto severu Maďarska. Mesto je známe nie len kvôli svojím kúpeľom, medzi Maďarmi sa teší veľkej obľube aj vďaka historickým udalostiam. Aj tu tak máte možnosť navštíviť množstvo historických pamiatok.
Turecké kúpele sú pozostatkom osmanskej okupácie, pod nadvládou ktorej sa Eger nachádzal dlhých 91 rokov. Využívať tak môžete tradičné turecké kúpelné procedúry, wellness alebo sa kúpať pod impozantnou kupolou, ktorá je vykladaná 200 000 pozlátenými mozaikovými kúskami. Vyviera tu radónová voda, ktorej liečebné účinky pomáhajú najmä pri nadmernom potení či problémoch s pohybovým ústrojenstvom.
Bazilika sv. Jána Apoštola je v Maďarsku druhou najväčšou bazilikou, hneď po tej, ktorá sa nachádza v Ostrihome. Monumentálne schodisko, ktoré je jej súčastou, lemujú sochy svätcov v nadživotnej veľkosti. Krásna je aj kupola, ktorá sa nachádza vo výške až 40 metrov. V bazilike nájdete aj najväčší orgán v republike.
Druhá verejná knižnica v Maďarsku sa nachádza v priestoroch lýcea, ktoré stojí hneď oproti spomínanej bazilike. Nachádza sa v nej viac ako 130 tisíc zväzkov a kníh. Okrem iného je tu situované aj astronomické múzeum, ktoré vám aspoň čiastočne pomôže pochopiť fungovanie hviezd.
Vzhľadom na to, že sa Eger v minulosti stal najsevernejším bodom Osmanskej ríše, pamiatkou na toto obdobie nie sú len kúpele, aj Minaret, ktorý sa nepodarilo zničiť. V súčasnosti slúži ako výhliadková veža nad mestom.
Egri bikáver je najznámejšou odrodou vína pochádzajúcou z Maďarska. Pestuje sa práve vo viniciach v okolí mesta Eger. Množstvo malých, ale i väčších viníc vás ochotne pozve na ochutnávku a predstaví vám svoje víno či spôsob jeho výroby. Zaujímať by vás mohlo, že nad mestom sa nachádza aj vinica, ktorá poskytuje netradičné bývanie.
7. SEGEDÍN
Do štvrtého najväčšieho mesta Maďarska sa hravo dostanete aj z Budapešti. Mesto secesie má čo ponúknuť, aj napriek tomu, že ho v druhej polovici 19. storočia temer kompletne zničila veľká povodeň, ktorú v meste považujú za najväčšiu katastrofu, aká ho postihla. Z približne 6 500 pôvodných domov sa totiž zachovalo len 250. Neprekvapí vás teda, že väčšina budov, ktoré sú veľkým lákadlom, pochádza z modernejších dôb.
Za návštevu rozhodne stojí Szegedínska katedrála, ktorú navrhol rovnaký architekt, ktorý sa môže pyšniť napríklad Rybárskou baštou v Budapešti. Spomienkou na pôvodný kostol, ktorý tu stál pred povodňou, je jedna z veží dnes tehlovej budovy. Je to zároveň štvrtý najväčší kostol v Maďarsku a v jednej z 91 metrov vysokých veží sa nachádza aj druhý najväčší zvon v krajine.
Medzi ďalšie architektonické skvosty patrí napríklad židovská synagóga, či Most vzdychov, ktorý svoj názov dostal práve vďaka nariekaniu niekdajších daňových poplatníkov a aj budova miestnej radnice.
Za zmienku stojí aj Reök palác, ktorý patrí medzi dominanty mesta. Navrhnutý bol v roku 1907 a dnes sa v ňom nachádzajú výstavy moderného umenia. Zaujať by vás mohlo aj múzeum papriky, ktoré vzniklo v roku 2008 a nájdete v ňom všetko, čo sa týka paprikového náboženstva v Maďarsku. Vynechať by ste nemali ani 55 metrov vysokú vodárenskú vežu, z ktorej sa vám naskytne nádherný pohľad na okolie.
Botanická a zoologická záhrada je lákadlom najmä pre deti, rovnako ako miestne kúpalisko. Veď, čo by to bolo za mesto, keby nemalo svoje vlastné, vychýrené bazény s termálnou vodou?
8. GYÖR
Barokové mesto Györ má jedno z najzachovalejších historických centier, aké máte možnosť v Maďarsku nájsť. Dokonca za svoju rekonštrukciu námestia získalo aj cenu Európy za ochranu historických pamiatok. Aj tu teda máte možnosť prechádzať sa historickými uličkami, nasať súčasnú atmosféru mesta a preniesť sa do minulosti, aj keď len vďaka svojej fantázii. Pokiaľ však máte dobrú predstavivosť, nemal by to byť pre vás žiaden problém.
Radnica je nepochybne miestom, ktoré zaujme už na prvý pohľad. Biela budova, oproti ktorej sa nachádza park a obľúbená fontána. Zvonku možno vyzerá, že sa v nej temer nič nenachádza, ale v skutočnosti skrýva približne 200 miestností. Hneď vedľa nej sa nachádza azda najkrajšia čas spomínaného historického centra. Zaujať by vás mohol Rozáliin dom s krásnym krytým balkónom, hneď blízko sa nachádza aj Esterházyovský palác, ktorý si určite všimnete vďaka pozlátenému erbu rodiny umiestnenému na priečelí. Dnes sa v jeho priestoroch nachádza múzeum histórie a umenia. V Dome pána opáta zas nájdete najstaršie múzeum v krajine, ktoré sa nachádza mimo hlavného mesta. S Maďarskom je spojený aj Napoleon, práve v Györi sa totiž nachádza dom, v ktorom prespal jednu noc.
Milovníci histórie by rozhodne nemali vynechať biskupský hrad a palác. Najstaršie časti zo 14. storočia sú práve podzemné chodby, ktoré mali obyvateľom mesta poslúžiť ako úniková cesta v prípade, že by bolo mesto napadnuté. Zachovali sa aj niektoré múry, ktoré boli zakomponované do výstavby nového kostola. Dnes sú tieto prekrásne priestory verejnosti síce sprístupnené, vidieť však môžete len časť z nich. V meste taktiež nájdete klenotnicu, ktorá ukrýva najmä zlaté predmety využívané počas bohoslužieb.
Najmenších cestovateľov určite poteší prítomnosť zoo, ktorá sa nachádza v priľahlom parku a lese, ktoré kedysi patrili práve biskupstvu. Je to perfektné miesto pre množstvo domácich, ale aj exotickejších zvierat, ktoré môžete vidieť v temer prirodzenom prostredí.
9. BALATON
Maďarské more, aj tak zvykneme prezývať Balaton. Najväčšie stredoeurópske jazero ešte pred pár rokmi nebolo vôbec obľúbenou dovolenkovou destináciou. Časy sa však menia a dnes víta návštevníkov zo všetkých kútov Európy. A nie len tej.
Ako pozostatok Panonijskeho jazera sa dnes v dĺžke temer 80 kilometrov rozprestiera na juhozápade krajiny. Voda v jazere nie je hlboká a v letných mesiacoch dosahuje teplotu aj 27 stupňov. Navyše, ani do metropoly Maďarska to nemáte ďaleko, Budapešť leží len 130 kilometrov ďaleko.
Balaton, to však nie je len jazero. Oblasť ponúka množstvo prírodných scenérií, malebné mestečká a veľa aktivít, pri ktorých si na svoje prídu nie len dospelí, ale aj deti.
Badacsony je vinárska oblasť na severnej strane jazera. Určite ste o nej už počuli, veď hrozno z týchto viníc sa svojou kvalitou radí hneď za Tokaj, ktorý poznajú hádam všade. Na prelome mesiacov, konkrétne júla a augusta, sa tu konajú vinárske slávnosti, počas ktorých máte možnosť ochutnať miestne víno a zažiť lokálnu kultúru. Tú však najlepšie spoznáte práve počas septembrového vínobrania.
Na Balatonalmádi nájdete najväčšiu pláž na severnej strane jazera. Okrem historických pamiatok si tu na svoje prídu aj športovci. Nájdete tu totiž 21-jamkové golfové ihrisko, letnú sánkarskú dráhu, ale aj množstvo tenisových kurtov.
Keszthely je zas miesto, ktoré vás nadchne práve vďaka svojej bohatej histórii. Osídlené totiž bolo už počas kamennej doby a dodnes tu máte možnosť vidieť pozostatky rímskej pevnosti. V obklopení zelene tu nájdete aj jeden z najväčších zámkov v Maďarsku. Hlavne mamy a dievčatá poteší aj prítomnosť Múzea bábik. Zaujímavosťou je aj mestská zelená pláž, ktorá sa môže pýšiť modernou vybavenosťou.
Na južnej strane jazera sa zas nachádza Siofók, ktorý často prezývajú ako maďarské Las Vegas. Najrušnejšie letovisko láka najmä svojou promenádou, dlhým pobrežím a prístavom, vďaka ktorému sa tu budete cítiť ako na Jadrane.
Na východe sa zas nachádzajú slnkom večne zaliate pláže, ktoré určite ocenia najmä tí, pre ktorých je vylihovanie v piesku tým najlepším relaxom. Ak patríte k vášnivým rybárom, toto miesto je ako stvorené pre vás. Navyše, potrebný lístok na rybárčenie kúpite temer v každom obchode s rybárskymi potrebami.
V meste Héviz nájdete najväčšie biologicky aktívne a prírodné jazero v Európe. V budove Villa Rustica existovali termálne kúpe už za čias Rimanov. Kúpať sa tu môžete celoročne, teplota vody sa drží okolo tridsiatich stupňov. Nezávisle od toho, aké vonku vládne počasie, plocha jazera je vždy pokrytá lotosmi. Voda z jazera má účinky najmä na pohybové ústrojenstvo či ženské orgány.
10. TIHANY
Vyzerá ako Toskánsko, vonia ako Provensálsko. Aj tak by sa dala opísať malebná obec Tihany, ktorú nájdete na jednom z brehov Balatonu.
Najznámejšou pamätihodnosťou je budova benediktínske opátstva, ktoré má dlhú a bohatú históriu. S jeho výstavbou sa totiž začalo ešte v 11. storočí. Vzhľadom na to, že bolo opátstvo neskôr prestavané na pevnosť, dnes sa z pôvodných budov zachovala len krypta, v ktorej je pochovaný kráľ Ondrej I.
Vrch ozvien, je čosi, čo by ste nemali vynechať. Ak sa totiž postavíte na kopec nad opátstvom a hlasno zakričíte, ozvena by sa mala odraziť od jeho stien a vrátiť sa k vám. Povesť hovorí, že je to hlas princeznej, ktorú v miestnom jazere utopil pán vôd, pretože sa odmietla vydať za jeho syna. Okrem iného je z miesta krásny pohľad nielen na dedinu, polostrov, ale aj na samotné vody Balatonu.
Toto miesto je obľúbené aj vďaka všadeprítomnej levanduli. Nekonečné polia tejto rastlinky s fialovými kvietkami, vo vás navodia pocit, akoby ste sa nachádzali vo Francúzsku. Na každom rohu si môžete zakúpiť nejaký levanduľový suvenír a v júni sa tu dokonca koná aj levanduľový festival, počas ktorého si môžete sami rastlinku nazbierať.
Vďaka tomu, že polostrov Tihany bol vyhlásený za prírodnú chránenú oblasť, na jednej z jeho častí je preto zakázaná akákoľvek automobilová doprava. Prechádzať sa tak môžete ničím nerušenou prírodou, objavovať jej krásy a užívať si nádherné výhľady. Práve na tomto mieste nájdete aj mníšske obydlia vysekané do skál, ktoré sa zachovali ešte z 11. storočia.
Niekoľko zaujímavostí o Maďarsku
- Harry Houidiny bol v skutočnosti Maďar. Tento slávny iluzionista sa narodil práve v Budapešti ako Erik Weisz.
- V Budapešti sa nachádza aj druhé najstaršie metro na svete. Tým prvým je, samozrejme to, ktoré sa nachádza v Londýne. Budapeštianske metro však získalo jedno prvenstvo, je totiž najstarším pevninským metrom v rámci starého kontinentu.
- Maďarsko je jednou z najstarších krajín Európy.
- Rubikova kocka. Práve tá je jedným z najvýznamnejších vynálezov, ktoré Maďarsko poskytlo svetu.
- V Maďarsku sa nachádza až 13 nositeľov Nobelovej ceny.
- Na území Maďarskej republiky sa nachádza temer 1 500 kúpeľov.
Maďarsko ponúka množstvo panoramatických výhľadov, krásnu prírodu, miesta ešte dnes dýchajúce históriou, skvelé jedlo a svetové víno. Je len na vás, čím sa necháte zlákať, rozhodne však návštevu tejto krajiny neoľutujete. Ubytovať sa môžete v hoteloch či hosteloch, ktoré sa nijako nevymykajú bežnému štandardu alebo skúsiť niečo nové a spraviť zo svojej dovolenky nezabudnuteľný zážitok. Vzhľadom na to, že Maďarsko priamo susedí so Slovenskom, ľahko sa tam dostane autom. Ak náhodou neveríte svojmu štvornohému tátošovi alebo máte pocit, že cestu za hranice by nezvládlo, nejaké si požičajte. A ak obľubujete dlhé cesty, počas ktorých si radi užívate výhľady, kúpte si lístok na autobus.
Súťaž sa už skončila!
COVID OPATRENIA
Aj keď sa zdá, že COVID-19 nepovedal svoje posledné slovo, väčšina krajín Európy zatiaľ prísnejšie opatrenia nezavádza. Niekde sú rúška síce povinnosťou, ale Maďarsko zatiaľ nehlási žiadne zmeny. Nepotrebujete mať prekryté horné dýchacie cesty a pri vstupe do krajiny sa nemusíte preukázať žiadnym dokladom o očkovaní, prekonaní ochorenia či COVID passom. Viac informácii nájdete na stránkach Ministerstva zdravotníctva alebo priamo na korona.gov.sk.