Čarokrásne okolie Trnavy - kaštieľ, kláštor a hrad
14. 5. 2021Drahý Zápisník,
v širšom okolí Trnavy je možné nájsť kláštor, kaštieľ, zámok, hrad či unikátnu prírodu. Dnes Ti predstavím okolie Trnavy.
V Trnave žijem už pár rokov. Hoci pochádzam zo severu Slovenska a tunajšiu krásu pre mňa neprekonali ani pamiatky svetových metropol či prírodné osobitosti svetoznámych kútov sveta, aj napriek mojej láske k domovu dokážem oceniť aj iné miesta, ktoré sú ako stvorené na potulky v ktoromkoľvek období. Obdivovanie nádherných stavieb a pobyt na čerstvom vzduchu spojený s príjemnou prechádzkou je to pravé, čo v tomto období každý potrebuje.
Kaštieľ v Dolnej Krupej, kláštor Katarínka a nakoniec hrad Dobrá voda
Výhodou tohto výletu je, že môžete navštíviť všetky tri pamiatky naraz. Najvhodnejším dopravným prostriedkom je auto, motorka, pre zdatnejších aj bicykel, no nie je vylúčené celú trasu absolvovať aj s pomocou verejnej dopravy. My sme vyrazili z Trnavy autom smer Dolná Krupá. Kaštieľ s rozsiahlym parkom ako hlavnú dominantu obce nie je možné minúť, v smere jazdy je kaštieľ vidno na ľavej strane cesty. Parkovisko je taktiež na ľavej strane, je zadarmo a miest na státie bolo dostatok aj keď je pravda, že už zďaleka nebol vrchol sezóny.
Zaujímavá história a fotogenický park
Možno tomu, Zápisníček, ani nebudeš veriť, no tento kaštieľ sa stal obľúbeným miestom pobytu známeho klavírneho virtuóza Ludwiga Van Beethovena a legenda hovorí, že na tomto mieste skomponoval Sonátu mesačného svitu. Jeho pôsobenie v Dolnej Krupej teraz mapuje pamätná izba v domčeku záhradníka. Ludwig však nebol jedinou zaujímavou postavou. Z kaštieľa v Dolnej Krupej pochádza aj Ružová grófka Mária Henrieta Choteková. Vo svojom rozáriu pestovala až 6000 koreňov ruží a svoje ruže exportovala do celej Európy, USA a Kanady. Na jej počesť usporiadava Hudobné múzeum, ktoré v kaštieli sídli od roku 2003, podujatie Slávnosť ruží. Samotný kaštieľ sme nenavštívili, takže pred návštevou všetkým známym budem odporúčať prezrieť si otváracie hodiny a aktuálne vstupné. Park však ponúka množstvo príležitostí nielen na výdatnú prechádzku, ale možno aj na pekné fotografovanie.
Kláštor Katarínka
Z Dolnej Krupej sme pokračovali smer Katarínka. Na križovatke za Hornou Krupou je nutné odbočiť doprava a čochvíľa sme sa ocitli v dedine Naháč. Je možné parkovať buď priamo v obci, odkiaľ vedie k zrúcanine kláštora modrá turistická značka, alebo využiť druhý prístupový variant, kde sa približne na polceste medzi Naháčom a Dechticami odbočí vľavo a poľnou cestou je možné sa dostať na parkovisko. Nebolo možné zablúdiť, trasa je dobre značená známymi hnedými dopravnými značkami.
V prípade Katarínky ide o nádhernú zrúcaninu starobylého kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej, ktorý bol založený v roku 1618. Katarínka bola v minulosti cieľom pútí pospolitého ľudu, pretože práve tu sa údajne mladému grófovi a pustovníkovi Jánovi Apponyimu zjavovala sv. Katarína. S ťažkým srdcom toto miesto pamätá na dekréty známeho reformátora Jozefa II., ktorý sa v 18. storočí rozhodol zrušiť všetky žobravé mníšske rády, ktoré ľud nevzdelávali a ani neposkytovali zdravotnícke služby. Odvtedy je miesto už len známou turistickou destináciou.
Hrad Dobrá voda
Posledným cieľom nášho výletu bola zrúcanina hradu Dobrá Voda. Na výjazde z poľnej cesty v smere z parkoviska pod Katarínkou sme odbočili vľavo, smer Dechtice, kde sme po pár kilometroch odbočili opätovne vľavo, smer Dobrá Voda. V obci je možné sa zastaviť, pokiaľ plánujete navštíviť aj faru, na ktorej prežil posledné roky svojho života katolícky kňaz Ján Hollý. Asi dva kilometre za kostolom je pre návštevníkov hradu k dispozícii asfaltové parkovisko a odtiaľ už každý musí pokračovať po vlastných.
Zdroj: vitajtevtrnave.sk
Výstup na hrad je nenáročný a zvládnu to aj malé deti, ktorých sme na vychádzke s rodičmi stretli hneď niekoľko. Od auta až na vrchol nám to trvalo len 20 minút. Okrem toho je daná lokalita aj vhodné miesto, kam ísť na vychádzku so svojim psíkom. Z pôvodného hradu z 13. storočia po poškodení a vyhorení v 18. storočí zostalo len pár zachovaných múrov, ktoré vám však s trochou fantázie ponúknu celkom ucelenú predstavu o tejto gotickej stavbe. Hrad patril napríklad Stiborovi zo Stiboríc či rodine Orsághovcov a dnes sa aspoň počas výletu môžete stať jeho pánom vy. Hrad je celoročne prístupný.
Vrátiť sa do Trnavy je možné buď rovnakou trasou, alebo sa z Dechtíc smer Kátlovce, Dolné Dubové a Špačince. Už sme síce nikde nezastavovali, ale takmer celú cestu nás po ľavej strane sprevádzal pohľad na chladiace veže jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, čo v nás vyvolalo trochu strašidelné a zároveň vzrušujúce pocity z fascinácie technikou.
P.S.: No a na záver môžeme zhodnotiť, že išlo o naozaj vydarený výlet a tešíme sa na ďalšie spoznávanie okolia Trnavy. Už čoskoro.
Najnovšie články
Súvisiace témy
Napíšte, čo ste zažili vy
Podeľte sa s nami o zaujímavé tipy a zážitky z vašich ciest.