Šumava v lete aj v zime
27. 3. 2022
Milý Zápisníček,
česká Šumava sa stala jedným z mojich domovov odvtedy, čo som spoznala môjho muža a začali sme navštevovať jeho rodičov, ktorí tu bývajú. Tým, že som pomerne aktívna a snažím sa využiť svoj voľný čas naplno, som aj pri týchto rodinných návštevách chcela okolie spoznávať. Avšak, odpoveďou mi vždy bolo: „Tu na Šumave nič nie je!“ Tak som tomu verila, veď pán manžel je domáci. Až napokon prišla pandémia, lockdowny, všetko sa zatvorilo a zrazu už aj na Šumave bolo niečo!
Príroda a jej krásy
Manželova rodina býva neďaleko Horskej Kvildy, takže naše prvé menšie výlety smerovali práve tam. Ešte ako tehotná, ale aj už s dcérou sme šli na nenáročnú túru na Bučinu. Je do približne dvojhodinové šľapanie po asfaltovej ceste v lese, ktorým sme sa dostali až ku česko-nemeckým hraniciam. Bučina bývala pohraničnou dedinou, ktorú dnes pripomínajú už len zrúcaniny základov domov, pretože bola v roku 1956 zničená. Táto obec bola kedysi najvyššou položenou na Šumave a prechádzala ňou železná opona. Jej replika tu dnes stále stojí na pár metroch a doplnená je aj o strážnu vežu a výkladné tabule. V cieli nás čakala Pešlova chata s výbornou horskou kuchyňou a vonkajším šachovým poľom. Táto trasa je vhodná aj pre cyklistov.
Z Kvildy sa dá dostať aj na takzvaný prameň Vltavy, ktorý sa nachádza vo výške 1172 m.n.m., ale ide len o symbolické miesto. Až neskôr po tomto výlete sme zistili, že sa v tejto oblasti vyskytuje svorka vlkov. Možno dobre, že sme o tom nevedeli skôr, lebo asi by som túto trasu oželela.
Počas leta boli niektoré dni ideálne na to ísť k vode. Ako tehotná som nechcela chodiť na kúpaliská, preto sme sa niekoľkokrát vydali na vodnú nádrž Lipno. Tá je najväčšou vodnou plochou v Česku a okrem klasického kúpania sa tu dajú požičať vodné loďky či paddleboardy. Lipno nad Vltavou je tu so svojou rozlohou skoro 50 km štvorcových veľkou dovolenkovou destináciou a organizujú sa tu aj Spartan preteky. Najbližšie sa teda na Lipne asi poriadne vyváľame aj v bahne. Na Vltave pri blízkych dedinách sa dajú aj požičať loďky a nejaký úsek na nich prejsť. Toto je jednou z aktivít, ktoré sa na Šumave ešte len chystáme vyskúšať.
Prales na Šumave?
Počas lockdownu sa zrazu vyskytla aj možnosť ísť na turistický chodník vedúci na Boubín. Tento vrchol je vo výške 1362 m.n.m. a jeho západnú časť tvorí Boubínsky prales, čo je pôvodný nedotknutý les v strednej Európe. Trasa na vrch Boubína nebola veľmi náročná a dostali sme sa až k 21 metrov vysokej drevenej rozhľadni.
Naše covidové výlety nás zaviedli aj ku dedine Modrava, kadiaľ tečie rieka Vydra. Popri rieke je nenáročný turistický chodník, na ktorom sa nachádza Turnerova chata a vedie až do Čeňkovy Pily. Táto trasa je náučná a nechýbajú rôzne tabule naplnené informáciami. Vydra sa dá aj splavovať, ale nakoľko je dosť divoká, tak je určená len pre skúsených vodákov.
Ďalší jednoduchý výlet, ktorý sme si v lete na Šumave spravili, bola prechádzka na jazero ľadovcového pôvodu s názvom Čertovo jazero. Toto jazero patrí k povodiu Dunaja a je v nadmorskej výške 1030 m.n.m. Aby sme sa dostali k Čertovmu jazeru, museli sme najprv prísť k Čiernemu jazeru, odkiaľ vedie následná trasa. Zaujímavosťou je, že voda z Čierneho jazera ide do Severného mora a voda z Čertovho jazera zase do Čierneho mora. Chceli sme sa okolo Čierneho jazera prejsť dokola, no až po upozornení horskou strážou sme zistili, že to možné nie je. Našťastie nás strážnik zastavil skôr, ako sme zišli z chodníka. Ľudia pred nami to šťastie nemali a dostali tu aj pokutu.
Zima je tu čarovná
Zistenie, že na Šumave naozaj niečo je a nemusíme pri každej rodinnej návšteve sedieť doma, mi pridalo na nadšení z tejto časti Českej republiky. O to viac ma prekvapilo, keď ma môj muž vytiahol v zime na bežky. Vybrali sme sa na Horskú Kvildu, ktorá sa počas zimných mesiacov zmení na snehové kráľovstvo a raj bežkárov. Sú tu niekoľko kilometrov dlhé bežkárske stopy, množstvo požičovní a hotelov či chát, kde sme sa mohli zastaviť počas nášho športového výkonu.
S príchodom zimy 2021 sme objavili v neďalekom meste Prachatice aj skvelý saunový svet, ktorý sa stal našim pravidelným víkendovým cieľom, keď sme na Šumave. Nie je nič lepšie ako sa ísť v zime vyhriať do kvalitnej sauny a následne na to sa schladiť v ľadovom bazéniku vonku na šumavskom vzduchu.
PS: Šumave sa hlboko ospravedlňujem, pretože som dlhé roky verila, že nemá čo návštevníkom ponúknuť. Opak je pravdou a ja rada spoznávam jej kúty v každom ročnom období.
Najpopulárnejšie články
Najnovšie články
Súvisiace témy
Napíšte, čo ste zažili vy
Podeľte sa s nami o zaujímavé tipy a zážitky z vašich ciest.